Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR415/22/05/PD
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR415/22/05/PD
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
potrącalność kosztów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone w miesiącu sierpniu 2005 r. a należne za mesiąc kwiecień 2004, mogą być odliczone w deklaracji Pit-5 za miesiąc sierpień 2005?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2005 r. (uzupełnionego w dniu 01.09.2005 r.) w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan X prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W roku poprzednim (2004) był opodatkowany w formie karty podatkowej.

Pytanie podatnika:
- czy składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone w miesiącu sierpniu 2005 a należne za miesiąc kwiecień 2004, mogą być odliczone w deklaracji Pit-5 za miesiąc sierpień 2005.Podatnik twierdzi, że składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne podlegają odliczeniu w roku ich opłacenia.

OCENA STANOWISKA:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 22 ust. 4 koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Od 1 stycznia 2005 r., nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów między innymi wydatków wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 55a tj: nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 ze zm.) w części finansowej przez płatnika składek.
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów jest obowiązany na zasadzie art. 44 ust. 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do odprowadzenia zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy, przyjmując za dochód różnicę pomiędzy wynikającym z tej księgi przychodem a kosztami jego uzyskania. Zaliczkę natomiast stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27, i 27b ustawy. Art. 26 ust. 1 pkt 2 precyzuje sposób obliczenia podatku a mianowicie: podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nimi współpracujących. Natomiast art. 26 ust. 13a w/w ustawy o podatku dochodowym ogranicza prawo do odliczenia w/w składek w przypadku gdy zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zostały odliczone od przychodu. Jak z powyższego wynika podatnicy opodatkowani kartą podatkową nie mają możliwości odliczenia powyższych składek, toteż ten warunek jest w przedmiotowej sprawie spełniony. Obliczoną zaliczkę zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy, obniża się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. nr 210 poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z w/w przepisami. Jak wynika ze wskazanych przepisów zapłacone w sierpniu 2005 roku składki na ubezpieczenie społeczne mogą stanowić koszt uzyskania przychodów bez względu na to jakiego okresu dotyczą, natomiast zapłacone w tym samym terminie składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą być odliczone od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za miesiąc sierpień 2005 r.
Z powyższych względów stanowisko zaprezentowane w treści zapytania jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj