Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II USpm IV/436-12/352a/05/MP
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II USpm IV/436-12/352a/05/MP
Data
2005.12.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
majątek
majątek wspólny małżonków
podatek od czynności cywilnoprawnych
zwolnienie


Pytanie podatnika
czy właściciel gruntu na prawach majątku osobistego nabywając grunt stanowiący użytek rolny o pow. 0,85 ha do majątku dorobkowego celem dołączenia go do gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni 4,74 ha jest zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych?


STAN FAKTYCZNY.
Jak wynika z treści złożonego wniosku, razem z mężem zamierza nabyć Pani do swego majątku wspólnego grunt rolny o powierzchni 0,85 ha położony we wsi Sowlany w gminie Supraśl - celem dołączenia go do gospodarstwa rolnego o powierzchni łącznej 4,72 ha, którego jest właścicielką na prawach majątku osobistego w 1/6 części. Na tle powyższego stanu faktycznego zostało zadane następujące pytanie: czy taka umowa sprzedaży zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 9 pkt 2 lit. a/ ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych? /tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 41, poz.399/.

STANOWISKO PODATNIKA.
"Zdaniem wnioskodawcy taka umowa sprzedaży jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity z 2005r. Dz.U.Nr 41, poz.399/, ponieważ nabywane grunty wejdą w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, którego właścicielem jest jeden z małżonków. Między kupującymi małżonkami istnieje ustrój wspólności ustawowej, który wyklucza nabycie nieruchomości do majątku osobistego jednego z małżonków /w tym przypadku żony/, jako że nabycie następuje za środki stanowiące majątek wspólny małżonków. Wobec tego zdaniem wnioskodawcy uzasadnionym jest w tym wypadku zastosowanie zwolnienia podatkowego w stosunku do opisanej sprzedaży mimo tego, że współwłaścicielką gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, do którego zostanie dołączona nabywana nieruchomość jest tylko jedno z małżonków".

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA.
Stosownie do przepisów art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym /tekst jednolity Dz.U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm./ za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej. Natomiast w świetle art. 9 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity z 2005r. Dz.U.Nr 41, poz. 399/ zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawnych przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem, że nabywana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Czynność przedmiotowa, w której podatnik nabywa grunty rolne celem dołączenia do gospodarstwa rolnego będąc ich współwłaścicielem w ocenie tut. organu podatkowego jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych w myśl przepisów tej ustawy. Między małżonkami istnieje ustrój wspólności ustawowej, co w interpretacji przepisów prawa podatkowego ma przełożenie na stan faktyczny zaistniałej sytuacji. Jeżeli nawet jeden z małżonków z tytułu współwłasności gospodarstwa rolnego jest podatnikiem podatku rolnego, nabycie przez niego do wspólności ustawowej małżeńskiej użytków rolnych które wejdą w skład tego gospodarstwa rolnego pod kątem obowiązku podatkowego w podatku rolnym następuje ze skutkiem dla obojga małżonków. A zatem taka czynność cywilnoprawna zwolniona będzie od podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj