Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/173/05
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/173/05
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
powstanie obowiązku podatkowego
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy zawarte umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej współwłasność majątkową małżeńską na przedmioty należące do majątku osobistego obojga małżonków powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2005 r. data wpływu do tut. Organu Podatkowego 25.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny we wniosku wnioskodawcy jest następujący:
W małżeństwie wnioskodawcy panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, każde z małżonków posiada majątek osobisty jak również majątek wspólny nabyty w trakcie wspólności ustawowej. W skład majątku osobistego małżonka wnioskodawcy wchodzi majątek nabyty w trakcie trwania wspólności ustawowej.

Pytanie wnioskodawcy:
Czy zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską na przedmioty należące do majątku osobistego obojga małżonków powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Zdaniem podatnika, rozszerzenie wspólności ustawowej na rzeczy będące majątkami osobistymi poprzez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 powoływanej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek - wspólność ustawowa. Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek osobisty każdego małżonka. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym art. 196 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 04. 1964 (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) wspólność ustawowa jest współwłasnością łączną, zatem w wspólności majątkowej małżeńskiej - ustawowej jak i umownej, każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego na zasadach współwłasności łącznej - bezudziałowej.
W drodze małżeńskiej umowy majątkowej małżonkowie mogą rozszerzyć zakres ich majątku włączając do niego niektóre lub wszystkie rodzaje przedmiotów majątkowych, które stanowiły ich majątek odrębny. Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską reguluje art. 47 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Przepisy art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o Podatku Dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie wymieniają umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską jako źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w związku z powyższym nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania przychodu na skutek zaistniałej sytuacji.

POUCZENIE
1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie czyli Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj