Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-21564/05/62/4170/123/mk
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-21564/05/62/4170/123/mk
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dokumentowanie
kasa rejestrująca
paragon fiskalny
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy prawidłowy jest sposób ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych polegający na tym, że wprowadzenie sprzedaży danego towaru będzie odbywało się do programu magazynowego i wydruk z tego programu będzie zawierał szczegółowe dane dotyczace tej sprzedaży (nazwę towaru bądź usługi, jednostkę miary, ilość, cenę, wartość, wielkość podatku od towarów i usług), natomiast na wydruku z kasy fiskalnej będą znajdować się jedynie dane: ogółem wartość sprzedaży netto, ogółem kwota podatku należnego, ogółem wartość brutto?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.03.2005 r. (wpływ: 31.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży usług mechaniki pojazdowej i sprzedaży części zamiennych do samochodów. W przedmiotowym piśmie do tutejszego organu zwrócił się Pan z prośbą o akceptację sposobu dokumentowania tej sprzedaży przy zastosowaniu programu magazynowego i kasy fiskalnej. Wprowadzenie sprzedaży danego towaru będzie odbywało się tylko do programu magazynowego. Wydruk z programu magazynowego będzie zawierał: nazwę towaru i usługi, jednostkę miary, ilość, cenę, wartość, wielkość podatku od towarów i usług. Z programu magazynowego będą również wystawiane faktury VAT. Natomiast wydruk z kasy rejestrującej będzie zawierał jedynie wartość sprzedaży w dwóch pozycjach: sprzedaż usługi serwisowej i sprzedaż części zamiennych, z wyszczególnieniem: wartości sprzedaży netto i kwotę podatku od towarów i usług, wartość sprzedaży brutto.
Zarówno wydruk magazynowy, jak i wydruk z kasy fiskalnej będą posiadać tą samą wartość sprzedaży netto, podatku od towarów i usług i wartość sprzedaży brutto.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy przedstawiony sposób ewidencjonowania sprzedaży należy uznać za prawidłowy.
Zdaniem Podatnika:
Taki sposób dokumentowania sprzedaży należy uznać za logiczny i prawidłowy. Wprowadzenie sprzedaży towarów i usług do komputerowego programu magazynowego nie musi być dublowane poprzez ponowne wprowadzenie do kasy fiskalnej.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kasy rejestrujące muszą spełniać określone warunki i kryteria niezbędne do ich stosowania, w tym muszą zapewnić konsumentowi prawo do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług, z uwidocznioną kwotą podatku.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:
a) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby podatnika,
b) numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
c) numer kolejny wydruku,
d) datę i czas (godzinę, minutę) sprzedaży,
e) nazwę towaru i usługi,
f) cenę jednostkową towaru lub usługi,
g) ilość i wartość sprzedaży,
h) wartość sprzedaży i kwot podatku według poszczególnych stawek,
i) wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
j) łączną kwotę podatku,
k) łączną kwotę należności,
l) kolejny numer paragonu fiskalnego,
m) kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
n) logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy.

Z powyższego wynika, że nie może być uznany za właściwy zaproponowany przez Pana sposób ewidencjonowania sprzedaży, polegający na wprowadzeniu danych do niefiskalnego programu magazynowego i potwierdzenie niniejszego wydrukiem paragonu niefiskalnego oraz wprowadzeniu do kasy fiskalnej wartości sprzedaży ogółem i kwoty podatku należnego od tej sprzedaży, bez wyszczególnienia danych, określonych w cytowanym wyżej § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów.

Przedstawiony paragon (załączony do Pana pisma z dnia 31.03.2005 r.), będący wydrukiem z programu magazynowego, nie ma charakteru fiskalnego. Z tego też tytułu dane wykazane na tym paragonie nie mogą spełniać funkcji uzupełniającej paragonu fiskalnego z kasy rejestrującej, który zawiera jedynie wartości ogółem sprzedaży i kwoty podatku należnego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj