Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-1/005/37/2005
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/37/2005
Data
2005.10.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie podmiotów
składki na ubezpieczenia społeczne
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zaliczenia do kosztów podatkowych, zapłaconych w styczniu należności z tytułu składek ZUS dotyczących deklaracji rozliczeniowej za miesiąc grudzień - w sytuacji przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o.


Firma powstała z dniem 1.01.2005r. z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowa firma, będąc kontynuacją starego zakładu istniejącego od 22 lat w tym samym miejscu i zajmującego się tą samą produkcją, zgodnie z aktem notarialnym przejęła wszystkie zobowiązania starej firmy.

W związku z powyższym, Podatnik wystąpił z pytaniem dotyczącym zaliczenia do kosztów podatkowych, zapłaconych w styczniu 2005r. należności z tytułu składek ZUS dotyczących deklaracji rozliczeniowej za miesiąc grudzień 2004r.

Podatnik prowadził do 31.12.2004r. podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ponadto podatnik wyjaśnia, iż wypłata wynagrodzeń odbywa się ostatniego dnia miesiąca, natomiast ZUS rozliczany był zawsze w kosztach następnego miesiąca.

Zdaniem Podatnika, koszty uzyskania stanowią zapłacone należności wobec ZUS, dlatego też składki zapłacone w miesiącu styczniu należy ująć w bilansie otwarcia jako zobowiązania i dopiero po zapłaceniu w styczniu 2005r. rozliczyć w kosztach nowej firmy.

Organ podatkowy stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 551 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, przy czym spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1 ksh).

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Jest to przekształcenie w sensie prawnym (ścisłym), związane ze ściśle określonym przypadkiem, którego wyróżnikiem jest zmiana formy prawnej przy zachowaniu tożsamości podmiotu.

W opisanym stanie faktycznym takie przekształcenie miało miejsce w przypadku Spółki, która z dniem 1.01.2005r. zmieniła formę prawną, przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z powyższym, rozliczenia podatkowe z tytułu podatku dochodowego Spółki, do końca 2004 roku winny być dokonywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), natomiast od dnia 1.01.2005r. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W myśl przepisu art. 22 ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 i są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Tak więc składki ZUS dotyczące deklaracji rozliczeniowej za miesiąc grudzień 2004r., a zapłacone w styczniu 2005r. nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w roku 2004.

Zmieniając od 1.01.2005r. formę prawną, Spółka dokonuje rozliczeń podatkowych w oparciu o przepisy materialnego prawa podatkowego zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z kolei, art. 15 ust. 4 ustawy stanowi, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W związku z tym, iż zaliczenie w spółce cywilnej składek ZUS wynikających z deklaracji rozliczeniowej za grudzień 2004r. do kosztów uzyskania przychodów roku 2004 nie było możliwe, stanowi to przesłankę do zaliczenia tych składek (zapłaconych w 2005r.) do kosztów uzyskania przychodów spółki przekształconej w 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj