Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.406/40/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.406/40/05
Data
2005.09.09



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
korekta podatku
kradzież
obniżenie podatku należnego
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy obciążając firmę ochroniarską za straty poniesione w wyniku kradzieży należy naliczyć podatek VAT ?

Czy należy dokonać zwrotu odliczonego podatku VAT od skradzionego towaru ?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm. ) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 25.07.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25.07.2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z podaniem o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że w 2001 r. Spółka zakupiła koparko - ładowarkę z młotem hydraulicznym dla potrzeb prowadzonej działalności. Koparko - ładowarka została skradziona z placu budowy w dniu 12.12.2004 r. Koparko - ładowarka posiadała ubezpieczenie AC, Podatnik posiada jednak decyzję ubezpieczyciela odmawiającą wypłaty odszkodowania. Dochodzenie w sprawie kradzieży zostało umorzone.
Spólka obciążyła za straty firmę ochroniarską. Jako wartość szkody przyjęto cenę rynkową skradzionego sprzętu oraz koszt netto wynajmu koparko - ładowarki. Przy obciążeniu kosztami szkód nie naliczono podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika kwota obciążenia firmy ochroniarskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ma również podstaw do zwrotu podatku odliczonego przy zakupie koparko - ładowarki.

Dokonując oceny i analizy przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza co następuje:

Zapłata za poniesione przez kogoś straty jest w świetle regulacji Kodeksu cywilnego odszkodowaniem. Z art. 361 Kodeksu cywilnego - ustawa z dnia 23.04.1964 r. ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ) wynika, iż zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy działu II ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

W art. 7 oraz 8 cytowanej ustawy wymieniono co rozumie się poprzez dostawę towarów oraz świadczenie usług. Utrata towaru w związku z kradzieżą oraz odszkodowanie za utracone towary nie została wymienione w art. 7 i 8 co oznacza, że nie stanowi dostawy ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Od kwoty, którą Podatnik obciążył firmę ochroniarską nie należy naliczać podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów.
Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury dokumentującej zakup środka trwałego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.

W związku z powyższymi uregulowaniami Podatnik nie musi sporządzać korekty podatku naliczonego od zakupionej koparko - ładowarki, która następnie została skradziona, ponieważ była ona wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w okresie od 2001 r. do 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj