Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-86/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-86/05
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura
usługi o charakterze niematerialnym


Pytanie podatnika
Czy Podatnik, który będzie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej świadczył usługi niematerialne na rzecz odbiorców mających siedzibę na terytorium Francji, polegające na poszukiwaniach genealogicznych, mających na celu udowadnianie praw spadkowych zainteresowanych osób obejmujących między innymi: gromadzenie dokumentów na potrzeby odpowiednich organów prawnych, kontakty z sądami, notariuszami, adwokatami będzie zobowiązany wystawiać z tego tytułu faktury VAT?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.04.2005 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie, jak poprawnie powinna być udokumentowana niżej opisana usługa...

Z treści pisma wynika, że Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą w ramach której świadczyć będzie usługi niematerialne na rzecz odbiorców mających siedzibę na terenie Francji. Usługi te sprowadzają się do poszukiwań genealogicznych, mających na celu udowadnianie praw spadkowych zainteresowanych osób obejmujących między innymi: gromadzenie dokumentów na potrzeby odpowiednich organów prawnych, kontakty z sądami, notariuszami, adwokatami itp. Usługi te wykonywane będą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Opierając się na opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, wspomniane powyżej usługi zostały zakwalifikowane do symbolu PKWiU 93.05, tj. usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Podatnik uważa, że na udokumentowanie ww. usługi usługodawca powinien wystawić zwykłą fakturę VAT zgodnie z wymogami rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w zw. z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługodawca powinien posługiwać się krajowym numerem NIP. Na fakturze powinien również figurować zwykły NIP usługobiorcy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Podatnicy, o których mowa powyżej, nie mają obowiązku wystawiania faktur, osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawiania faktur (ust. 4 ww. artykułu).

Natomiast § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 971), precyzuje określone w ustawie zasady wystawiania faktury, tj. wszyscy zarejestrowani podatnicy jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone „Faktura VAT". Natomiast szczegółowe elementy jakie winna zawierać faktura, określa § 12 ww. rozporządzenia. Faktura powinna zawierać m. in. numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić że wykonywane przez Pana jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług usługi winny być udokumentowane fakturą VAT. Faktura winna zwierać dane zgodnie z wyżej powołanym rozporządzeniem. Nie musi zwierać numeru identyfikacyjnego nabywcy, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości-dodanej. W przypadku usług wykonywanych dla osób fizycznych faktura winna być wystawiona na ich żądanie.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj