Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-3/443-62/6/05/EB
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/443-62/6/05/EB
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
garaż
opłata
spółdzielnie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy pobieranie opłat za garaże od członków spółdzielni posiadających spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, członków spółdzielni będących właścicielami oraz od właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami a jednocześnie posiadających prawo do garażu podlega zwolnienie od podatku od towarów i usług ?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 14.01.2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 26 lipca 2005 r., złożonego w tut. Urzędzie w dniu 28 lipca 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym w dniu 28 lipca 2005 r. wniosku Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy pobieranie opłat za garaże od członków spółdzielni posiadających spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, członków spółdzielni będących właścicielami, jak również od właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami a jednocześnie posiadających prawo do garażu podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług ? Stan faktyczny sprawy został zawarty w pytaniu.

Zgodnie z art. 19 ust. 13, pkt 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w skrócie ustawa o PTU ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności - z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm. oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 63, poz. 5917 ). Z przepisu tego wynika, że ustawodawca określił powstanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności wykonywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz osób posiadających tytuł prawny do lokali.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o PTU zwalnia natomiast od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm. ). Jednocześnie stosownie do § 8 ust. 1, pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o PTU ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm. ), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z powyższego należy wnioskować, iż ustawodawca określając powstanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności wykonywanych na rzecz osób posiadających tytuł prawny do lokali w ogóle, przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 zwolnił od podatku czynności wykonywane na rzecz osób wymienionych w tym przepisie ale dotyczące lokali mieszkalnych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ informuje, iż zwolnienie od podatku dotyczy opłat wnoszonych za przysługujące na podstawie spółdzielczego lokatorskiego, własnościowego, bądź odrębnej własności prawa do lokalu mieszkalnego, a opłaty wnoszone za użytkowanie garaży podlegają podatkowi VAT w wysokości 22% i to niezależnie, czy uiszczają je osoby, które posiadają jednocześnie lokal mieszkalny w zasobach spółdzielni, czy osoby, które jednocześnie takiego lokalu mieszkalnego nie posiadają.

Nadto należy wskazać, że odmienne interpretowanie powołanych przepisów rodziłoby nierówne traktowanie członków spółdzielni wobec prawa. Członek spółdzielni posiadający prawo do garażu oraz prawo do lokalu mieszkalnego byłby zwolniony z podatku VAT, natomiast członek spółdzielni posiadający jedynie prawo do garażu podlegałaby opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdza się jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj