Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3/415-39/05/BA
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3/415-39/05/BA
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kradzież
odszkodowania
ugody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wypłacone przez Bank w związku z kradzieżą acji - zgodnie z wyrokiem sądu jest opodatkowane?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miast działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani pisma z dnia 05.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje, że nie jest prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionej w piśmie sytuacji faktycznej wynika, że nabyte przez Panią nieodpłatnie akcje pracownicze (...) zostały przez nieznaną osobę, posługującą się umową przeniesienia praw do akcji i pełnomocnictwem notarialnym zbyte za pośrednictwem Dom Maklerski w W. bez Pani wiedzy. W wyniku przeprowadzonego śledztwa stwierdzono, że przeniesienie praw do posiadania akcji odbyło się na skutek dokonania przestępstwa. Za utracone na skutek dokonania przestępstwa akcje pracownicze otrzymała Pani na drodze ugody sądowej odszkodowanie w określonej przez Sąd i za zgodą stron kwocie.

Stanowisko podatnika:
“Nie zapłaciłam podatku, ponieważ za otrzymane odszkodowanie podatku się nie płaci“

Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje:
Problem powyższy reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.) w art. 21 ust. 1 pkt. 3 i pkt. 3b, które stanowią, że wolne od podatku dochodowego są:
3) otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprostz przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia wypowiedzenia umowy o pracę;
– odpraw pieniężnych wypłaconych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników;
– odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym;
– odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji:
– odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
– odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach o których mowa w art. 27 ust. 1;
– odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód
3b) inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia bowiem korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymywania wynika wprost z przepisów ustawy, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.
Nadmienia się, że załączona do wniosku kserokopia ugody zawartej przed Sądem - sygn. (...) nie podlegała ocenie przy wydaniu niniejszego postanowienia.
Mając na uwadze literalne brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 199 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zmianami) odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono, nie jest wolne od podatku dochodowego.
Stosownie do przepisów art. 9 w/w ustawy podatkowej opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem kwotę otrzymanego odszkodowania należało wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004 rok i opodatkować podatkiem dochodowym

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj