Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-76/05/PK
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-76/05/PK
Data
2005.11.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odprawy
odszkodowania
stosunek pracy
wyrok


Pytanie podatnika
Czy odprawa i odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zasądzone prawomocnym wyrokiem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo rozwiązało z jednym ze swoich pracowników umowę o pracę niezgodnie z prawem. W 2003r. został wydany wyrok w którym na rzecz tego pracownika została zasądzona odprawa pieniężna oraz odszkodowanie. Na mocy wyroku Sądu Okręgowego apelacja Przedsiębiorstwa została odrzucona a ww. wyrok został utrzymany w mocy.

Przedsiębiorstwo stoi na stanowisku, iż odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, zaś odprawa pieniężna i odsetki nie podlegają zwolnieniu. Ponadto Przedsiębiorstwo twierdzi, że przedmiotowe odszkodowanie nie jest odszkodowaniem wymienionym w art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż art. 21 ust. 3 z dniem 01.01.2001r. został wykreślony z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz należy uznać, iż intencją Przedsiębiorstwa było powołanie się na art. 21 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, który reguluje kwestie związane ze zwolnieniem z podatku odszkodowań.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wysokość przedmiotowego odszkodowania wynika z art. 45 i art. 47 Kodeksu pracy, a więc podstawowy wymóg skorzystania ze zwolnienia jest spełniony. Jednakże ww. przepis zawiera kilka wyłączeń. Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. ?a? ustawy wyłącza z tego zwolnienia określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże to wyłączenie nie będzie miało zastosowania w tym przypadku, gdyż odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę wynikają z art. 56 Kodeksu pracy, a podstawą przedmiotowego odszkodowania jest niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, które jest regulowane w art. 45 i art. 47 Kodeksu pracy. Pozostałe wyłączenia z tego zwolnienia zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b-g także nie będą miały zastosowania w przedmiotowym przypadku. W związku z tym w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odprawa pieniężna bezsprzecznie jest przychodem ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorstwo słusznie zauważa, iż odprawy nie zostały zwolnione z podatku dochodowego.

Jednakże zasądzone odsetki na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzystają ze zwolnienia. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, czyli m.in. stosunek pracy.

Reasumując, opodatkowaniu podlegać będzie jedynie wypłacona odprawa, pozostałe składniki wypłaty, czyli odsetki i odszkodowanie będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym na Przedsiębiorstwie będą ciążyły obowiązki płatnika jedynie z tytułu wypłacenia odprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj