Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/6/05/1
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/6/05/1
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
gwarancje
nabycie wewnątrzwspólnotowe
usługi gwarancyjne


Pytanie podatnika
1. Czy przywóz bezpłatnych elementów (części zamiennych) od firmy austriackiej, a następnie ich przekazanie - w imieniu tej firmy - klientom finalnym na podstawie przepisów o rękojmi i gwarancji, nie należy do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy pomniejszenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od firmy austriackiej o wartość części zamiennych (będących towarem handlowym Spółki), przekazanych w imieniu gwaranta klientom finalnym w ramach gwarancji lub rękojmi, jak również pomniejszanie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o wartość świadczonych usług gwarancyjnych jest działaniem prawidłowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 siepnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 stycznia 2005 r. (data wpływu: 20 stycznia 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 9 marca 2005 r. (data wpływu: 10 marzec 2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej elementów (części zamiennych) wykorzystywanych do napraw gwarancyjnych (lub w ramach rękojmi) - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Spółka na podstawie umowy zawartej z firmą austriacką (będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej w Austrii) jest wyłącznym przedstawicielem tej firmy na terenie Polski. Realizując zapisy umowy, oprócz podstawowej działalności polegającej na zakupie (i dalszej odsprzedaży) wyrobów firmy austriackiej (motocykle, części zamienne do motocykli, akcesoria), Spółka dodatkowo pełni funkcję pośrednika m.in. w zakresie wywiązywania się firmy austriackiej z obowiązków gwaranta. Polega to na usuwaniu w imieniu gwaranta (firmy austriackiej) powstałych usterek. Części zamienne niezbędne do usunięcia w ramach gwarancji bądź rękojmi usterek w sprzedawanych towarach (mtocyklach) są przekazywane zainteresowanym klientom w dwojaki sposób:
1) Spółka otrzymuje je bezpłatnie od gwaranta (firmy autriackiej), następnie przekazuje je dealerom (przedstawicielom regionalnym), którzy z kolei wydają je konsumentom finalnym. Taka dostawa elementów przez austriackiego partnera nie jest przez niego dokumentowana fakturami handlowymi. Spółka takich części zamiennych nie zatrzymuje u siebie, lecz bezpośrednio wydaje je zgodnie z przeznaczeniem,
2) o ile Spółka ma w swoim magazynie wymagane części zamienne wymiana części zamiennych odbywa się w sposób polegający na przekazaniu przedstawicielowi regionalnemu w Polsce (a za jego pośrednictwem klientowi końcowemu) części zakupionych wcześniej od austriackiego kontrahenta przez Spółkę jako towar handlowy. Przy takim wariancie firma austriacka (gwarant) wystawia fakturę korygującą uznającą Spółkę o wartość zakupionego wcześniej elementu (według ceny zakupu). Austriacki kontrahent nie podaje na swojej fakturze korygującej numeru faktury korygowanej, gdyż trudno byłoby określić, z jakiej dostawy poszczególne części pochodziły.

Usługi te wykonywane są przez własnych pracowników albo przez dodatkowych podwykonawców. Jeżeli są wykonywane przez krajowych podwykonawców to obciążają oni Spółkę wartością wykonanych usług napraw gwarancyjnych, wystawiając faktury VAT. Jednocześnie Spółka jestuznawana przez producenta-gwaranta (firmę austriacką). Firma austriacka po przeprowadzeniu procedury zatwierdzenia protokołów gwarancyjnych wystawia faktury korygujące, uznające Spółkę o wartość wczesnej zafakturowanych jako towary handlowe części zamiennych (w efekcie Spółka uzyskuje je bezpłatnie do dalszego przekazania), ponadto uznaje Spółkę w oparciu o swój wewnętrzny cennik przedsiębiorstwa na ustaloną przez siebie wartość wykonanych przez Spółkę - jako pośrednika - napraw gwarancyjnych. Tak wystawiane przez firmę austriacką faktury korygujące(spełniające według Spółki unijne wymogi formalne dotyczące wewnatrzwspólnotowych transakcji) są objęte stawką 0% podatku od towarów i usług (§ 12 austriackiej ustawy o podatku od wartości dodanej UStG). O kwotę korekty Spółka obniża bieżące zobowiązania wobec firmy austriackiej. Spółka zaznacza, że nie uzyskuje dodatkowego zysku z tytułu obsługi gwarancyjnej (nie występuje naliczanie marży handlowej).

Spółka uważa, że przywóz bezpłatnych elementów (części zamiennych) od firmy austriackiej, a następnie ich przekazanie - w imieniu tej firmy - klientom finalnym na podstawie przepisów o rękojmi i gwarancji, nie należy do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka również uważa, że pomniejszanie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) od firmy austriackiej (motocykli, części zamiennych do motocykli oraz akcesorii) o wartość części zamiennych (będących towarem handlowym Spółki) przekazanych w imieniu gwaranta klientom finalnym w ramach gwarancji lub rękojmi, jak również pomniejszanie wartości WNT o wartość świadczonych usług gwarancyjnych jest działaniem prawidłowym.

Stanowisko Spółki nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.:
- odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Taką dostawą jest również, w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Z treści wniosku wynika, że Spółka nie dokonuje obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia części zamiennych przeznaczonych do wykonania usługi gwarancyjnej.

Jednocześnie, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Uregulowanie to stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest m.in. podatnik będący osobą prawną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika oraz gdy dokonującym dostawy towarów jest m.in. podatnik podatku od wartości dodanej. Ponadto, stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe:
1) otrzymanie przez Spółkę nieodpłatnie od firmy austriackiej, będącej gwarantem, części zamiennych niezbędnych do wykonania naprawy gwarancyjnej (bądź w ramach rękojmi), następnie przekazywanych dealerom, którzy z kolei wydają je konsumentom finalnym nie jest dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT), jak i też nie jest odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju (np. na rzecz dealerów), a w konsekwencji Spółka z tego tytułu nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
2) wydanie przez Spółkę części zamiennych, których jest właścicielem, celem dokonania naprawy gwarancyjnej, do której zobowiązany jest gwarant (firma austriacka) jest dostawą towaru w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem dostawa towarów dokonywana przez Spółkę na rzecz firmy austriackiej jako gwaranta. Dodatkowo potwierdza to fakt, że Spółka jest uznawana przez firmę austriacką (gwaranta) wartością wydanych przez Spółkę części zamiennych. Następuje to poprzez zmniejszenie należności z tytułu transakcji WNT, a kwota zmniejszenia należności jest faktyczną zapłatą za części zamienne wydane przez Spółkę na rzecz gwaranta (firmy austriackiej).

Zaznacza się również, że pomniejszanie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) od firmy austriackiej (motocykli, części zamiennych do motocykli oraz akcesorii) o wartość wykonanych na rzecz tej firmy usług gwarancyjnych jest działaniem nieprawidłowym. Odrębną bowiem czynnością jest WNT, jak również odrębnymi czynnościami są świadczenie usług gwarancyjnych bądź dostawa towarów na rzecz firmy austriackiej jako gwaranta (możliwe jest natomiast dokonywanie wzajemnych kompensat finansowych należności z tytułu dostawy towarów handlowych i świadczonych usług, jednakże nie ma to wpływu na powstawanie obowiązkupodatkowego w podatku od towarów i usług).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 19 stycznia 2005 r. obejmuje kilka zagadnień prawno-podatkowych na pozostałe zagadnienia przedstawione we wniosku zostaną wydane odrębne postanowienia.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj