Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD III 0090/1/12/05/AB
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 0090/1/12/05/AB
Data
2005.03.11



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca


Pytanie podatnika
Płatnik podaje, że w miesiącu lipcu 2004 r. wypłacił dywidendę pracownikom (podział zysku za 2003 r.), od których naliczył i odprowadził zryczałtowany podatek dochodowy oraz wykazał podatek w deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym - PIT8A. Równocześnie wypłatę tej dywidendy ujęto na liście płac, ponownie naliczono podatek i wykazano w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat - PIT-4.
Spółka wyjaśniła, że pracownicy nie są udziałowcami Spółki. Wypłaty stanowiły nagrody z zysku za 2003 r. a ich podstawą była ucvhwała dotycząca podziału tego zysku w Spółce.
W związku z tym, Spółka zwróciła się z zapytaniem czy powinna dokonać korekty deklaracji PIT-4. Zdaniem Spółki, winna ona dokonać korekty deklaracji PIT-4.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Nagrody z zysku wypłacone pracownikom są przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od których płatnik na mocy art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien pobrać zaliczki na podatek na zasadach określonych w tym przepisie.

Stosownie do art. 38 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka jako płatnik winna przekazać, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4).

Jednocześnie Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Przedmiotowe nagrody z zysku wypłacone pracownikom Spółki nie mieszczą się kategorii dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść powyższych przepisów stwierdzić należy, iż Spółka nie była obowiązana do poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec czego brak jest podstaw do korygowania deklaracji PIT-4, w którym wykazano nagrody wypłacone pracownikom.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj