Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-175/TZ-80/05/DK
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-175/TZ-80/05/DK
Data
2005.08.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dokumentacja
kasa rejestrująca
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o sprzedaż bezpośrednią u klienta podatnik musi zakupić drugą kasę fiskalnej celem ewidencjonowania tego obrotu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej obrotu z tytułu sprzedaży dokumentowanej fakturami VAT na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, w sytuacji rozszerzenia działalności gospodarczej przez Podatnika, na którym ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji fiskalnej w prowadzonych punktach sprzedaży detalicznej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach, którą ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Podatnik rozszerzył działalność o sprzedaż bezpośrednią polegającą na organizowaniu pokazów bezpośrednio u klienta związanych z prezentowaniem i oferowaniem towaru do sprzedaży. Zgodnie z oświadczeniem Podatnika, towar sprzedawany bezpośrednio u klienta jest nabywany przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, które jako dowód zakupu żądają wystawienia faktury.

Podatnik wyraża pogląd, iż w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o sprzedaż bezpośrednią u klienta nie musi zakupić drugiej kasy fiskalnej celem ewidencjonowania tego obrotu, gdyż dany obrót może ewidencjonować w posiadanej kasie fiskalnej, a paragon dołączyć do kopii faktury wystawionej dla nabywcy.

W myśl art. 111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, a zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz wydawaniu oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2 osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W myśl § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) w przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni wyjaśnia, iż Podatnik, u którego powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu oraz kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest obowiązany do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej w każdym punkcie sprzedaży. Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706) podatnik prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest obowiązany do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Jak wynika z uregulowań zawartych w w/cyt. § 14 ust. 3 rozporządzenia dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktury ma miejsce w następstwie dokonania jej rejestracji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, a zatem błędne jest stanowisko Podatnika, iż obrót w dwóch miejscach sprzedaży może być ewidencjonowany za pomocą jednej posiadanej kasy fiskalnej. Niezależnym w tej sprawie jest ustawowy wymóg dołączania paragonu do kopii wystawionej faktury.

Obowiązujące przepisy nie zabraniają Podatnikowi zmieniać miejsca użytkowania kasy fiskalnej, jednakże w sytuacji, gdy sprzedaż nie jest dokonywana równocześnie w dwóch miejscach sprzedaży, gdyż wtedy niemożliwym fizycznie jest spełnienie warunku, o którym mowa w w/cyt. § 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Formalności jakie w związku z tym trzeba dopełnić wynikają z w/cyt. rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. O zmianie miejsca użytkowania kasy podatnik musi powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym kasa została zaewidencjonowana, jak również właściwy serwis w celu aktualizacji danych dotyczących punktu sprzedaży.

A zatem w sytuacji, gdy równoczesna sprzedaż towarów dokumentowana jest w kilku miejscach Wnioskodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej w każdym punkcie sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj