Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US.PM-436/2/7/05
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PM-436/2/7/05
Data
2005.09.26



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kwota wolna
pożyczka
rodzice
rozpoczęcie działalności gospodarczej
stawki podatku
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy dokonać wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielonej przez obydwojga rodziców dla córki pożyczki pieniężnej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 7 ust. 1 pkt 4 oraz art. 9 pkt 10 lit. c ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika p. Wiesława P. z dnia 12.08.2005 r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 12.08.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek p. Wiesława P. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa w jego indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta, w jakiej wysokości należy dokonać wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielonej przez obydwojga rodziców dla córki pożyczki pieniężnej. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w dniu 12.08.2005 r. państwo Wiesław i Renata P. zawarli umowę pożyczki pieniężnej w wysokości 400 tys. zł. z córką panią Edytą P. Jest to pierwsza pożyczka udzielona córce w ostatnim pięcioletnim okresie. Według wnioskodawcy przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g powołanej wcześniej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 12.08.2005 r. dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie wyjaśnia:

Generalnie umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz.399). Podstawą opodatkowania od umowy pożyczki jest jej kwota (art. 6 ust. 1 pkt 7), zaś stawka wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 4 u. p.c.c.).

W rozpatrywanej sprawie nie znajduje zastosowania zwolnienie wynikające z art. 9 pkt 10 lit. g, w związku z powyższym pożyczka opisana w przedstawionym przez pana stanie faktycznym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych , wskazanych powyżej. Jednakże na mocy art. 9 pkt 10 lit. c powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do pierwszej grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Obecnie kwota wolna od tego podatku wynosi dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej 9.637 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj