Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PB/415-11/05
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415-11/05
Data
2005.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków


Słowa kluczowe
pożyczka mieszkaniowa
śmierć
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy kwota umorzonej pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS zmarłej pracownicy stanowi jej przychód, czy też jest przychodem członków rodziny (spadkobierców) i na kogo winna być wystawiona informacja PIT-8C?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60 r. z późniejszymi zmianami) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 11.10.2005 r. w sprawie: ustalenia przychodu z tytułu umorzonej pożyczki mieszkaniowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych po zmarłej pracownicy i ze stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 31.10.2005 r. oraz dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 26.03.2005 r. z powodu śmierci pracownicy wygasł stosunek pracy z zatrudnioną w danym zakładzie pracownicą. W związku z powyższym pożyczka mieszkaniowa z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych została umorzona zgodnie z regulaminem, który stanowi o umorzeniu kwot niezapłaconej pożyczki w razie śmierci pożyczkobiorcy.

Wątpliwość pracodawcy polega na tym, czy kwota umorzonej pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS zmarłej pracownicy stanowi jej przychód, czy też jest przychodem członków rodziny i na kogo winna być wystawiona informacja PIT-8C ? Rodzina pozostała po zmarłej to pracujący mąż i pracujące dzieci, którzy nie przeprowadzili postępowania spadkowego.

Zdaniem Strony zgodnie z art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej do odpowiedzialności spadkobierców stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku, ponieważ postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone, informację PIT-8C do Urzędu Skarbowego pracodawca zmarłej pracownicy wystawi na wszystkich spadkobierców.

Na podstawie art. 720 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tą samą ilość pieniędzy (...). Przychód pojawia się w momencie kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. W takim przypadku następuje konkretne przysporzenie majątkowe.

Zatem w przypadku umorzenia pożyczki po śmierci pracownika - spadkobiercy, którzy przyjęli obowiązki dłużnika uzyskują przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przychód ten odpowiada wartości umorzonego świadczenia. Nie spłacona pożyczka zaciągnięta przez spadkodawcę stanowi dług spadkowy. Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.

W związku z powyższym podmiot umarzający pożyczkę jest obowiązany zgodnie z art. 42 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sporządzenia informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku przekazać podatnikom (spadkobiercom zmarłego pracownika) oraz urzędom skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwym według miejsca zamieszkania podatników.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj