Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-82/315A/100/05/BB
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-82/315A/100/05/BB
Data
2005.11.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
odliczenie od dochodu
składki
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy podatnicy mają prawo do odliczenia od dochodu w 2005 roku opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczenia w koszty uzyskania przychodów w 2005 roku opłaconych składek na Fundusz Pracy?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jako wspólnicy Spółki Jawnej objęci ubezpieczeniem społecznym rolników opłacali Państwo składkiw Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dodatkowo wpłacali Państwo także składki na ubezpieczenie zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dnia 21.03.2005r. wpłynęła do ZUS-u decyzja stwierdzająca ustanie ubezpieczenia społecznego rolników od dnia 01.04.2003r. W związku z tym zostali Państwo zobowiązani do złożenia korekt deklaracji oraz opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy za okres od 01.04.2003r. do 30.09.2004r..
W dniu 18.08.2005r. dokonali Państwo wpłaty zaległych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W 2005 roku podatek dochodowy opłacają Państwo wg stawki 19%, składając deklaracjePIT-5L.
Z danych ewidencyjnych posiadanych w tut. organie podatkowym, wynika, iż zdarzenia gospodarcze z tytułu prowadzonej działalności Spółka ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
W tak przedstawionym stanie faktycznym pytanie brzmi: czy mamy prawo do odliczeniaod dochodu w 2005 roku opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczeniaw koszty uzyskania przychodów w 2005 roku opłaconych składek na Fundusz Pracy?

STANOWISKO PODATNIKA
" Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Naszym zdaniem , w opisanym stanie faktycznym, mamy prawo dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, ująć (odjąć od dochodu) kwoty opłaconych składekna ubezpieczenie społeczne w deklaracjach PIT -5L za rok 2005.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy. Opłacone zatem składki na Fundusz Pracy zaliczyć możemy do kosztów uzyskania przychodów w roku 2005. "

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z art. 30c ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ podstawą obliczenia 19% podatku dochodowego, tzw. liniowego, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.a). Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
W myśl art. 30c ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składkina ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.a), podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:
1) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
2) odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
3)odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy podatkowej mowa jest o składkach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami.
Są nimi koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkośc osięgniętego przychodu.
Obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz Pracy do 31.05.2004r. regulowała ustawa z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu /Dz.U.z 2003r. Nr 58, poz.514 z późn.zm./, a od 01.06.2004r. reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm./.
Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.
Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (tzw. metoda kasowa).
Wydatek na Fundusz Pracy jest kosztem związanym nierozerwalnie z prowadzoną działalnością gospodarczą i w art. 23 ust.1 kosztu tego nie wyłączono z kosztów uzyskania przychodów.
Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy, w przedstawionym stanie faktycznym:
- dochód osiągnięty w 2005 roku, Pani oraz Pan, mogą pomniejszyć o opłacone w dniu 18.08.2005 roku zaległe składki na ubezpieczenie społeczne, określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.a), o ile nie zachodzą przesłanki określone w cytowanym wyżej art. 30c ust. 3 ustawy podatkowej. Powyższego pomniejszenia można dokonać w składanych deklaracjach PIT-5L za miesiąc VIII 2005r.,
- opłacone zaległe składki na Fundusz Pracy - w przedmiotowej sprawie stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia wydatku, tj. 18.08.2005r., niezależnie od przyjętej przez Spółkę metody ewiedencjonowania kosztów, w tym również metody memoriałowej,o której mowa w art. 22 ust. 5 ustawy podatkowej, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, którego dotyczą, a tylko wówczas, gdy nie jest to możliwe, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym zostały poniesione.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznymi wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj