Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
US IV-434/3/2005/IP
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV-434/3/2005/IP
Data
2005.11.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy będzie zachowane prawo do ulgi z art. 16 zastosowanej w 2003 r. w sytuacji, gdy obdarowana faktycznie przebywa za granicą od 2002 r., a pieniądze uzyskane ze sprzedaży nabytego lokalu mieszkalnego przeznaczy na zakup lokalu w kraju, w którym obecnie pracuje i podnosi kwalifikacje ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. otrzymała Pani od siostry w drodze darowizny 1/2 część lokalu mieszkalnego. Podatek od w/w darowizny nie został pobrany przez notariusza, ponieważ oświadczyła Pani, że spełnia warunki przewidziane w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) i w nabytym lokalu zamieszkiwać będzie przez okres co najmniej 5 lat od daty zawarcia umowy. Obecnie jednak przebywa Pani za granicą, gdzie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny chciałaby Pani kupić inny lokal mieszkalny.

Wątpliwości z Pani strony budzi kwestia spełnienia warunków uprawnających do zachowania w/w ulgi podatkowej na podstawie przepisów art. 16 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z treści powołanego przepisu wynika, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Według Pani oceny sprzedaż darowanego mieszkania związana z pobytem w innym kraju, gdzie podnosi Pani swoje kwalifikacje zawodowe i ponosi koszty utrzymania wynajmowanego lokalu uzasadnia konieczność zmiany warunków mieszkaniowych.

Mając na uwadze stan faktyczny w przedmiotowej sprawie Organ Podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 16 ust. 1 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu.

W art. 16 ust. 2 pkt 1-5 ustawodawca wymienił enumeratywnie warunki, jakie łacznie musi spełnić nabywca, aby ulga o której mowa w powołanym przepisie mogła być zastosowana. Jednym z nich jest zamieszkiwanie przez obdarowanego w nabytym lokalu przez okres 5 lat:

  • od dnia złożenia zeznania podatkowego (zawarcia w formie aktu notarialnego umowy darowizny), jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  • od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku, jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego (zawarcia w formie aktu notarialnego umowy darowizny).

Z uzupełnionego stanu faktycznego sprawy wynika, że obdarowana przebywa i zamieszkuje w Anglii już od 2002 roku, przy czym do Polski przyjeżdza kilka razy w roku na okres od jednego do dwóch tygodni. W akcie notarialnym z dnia 26 czerwca 2003 roku złożyła Pani oświadczenie, w którym zobowiązała się zamieszkać w darowanym lokalu w ciągu roku i zamieszkiwać tam przez 5 lat. Powyższy warunek uprawniający do skorzystania z w/w ulgi mieszkaniowej oznacza faktyczne zamieszkanie nabywcy w przedmiotowym lokalu, to jest przebywanie w nim z zamiarem stałego pobytu. Dopełnienie formalności meldunkowych może stanowić jedynie dowód dodatkowy w sprawie. Czas na zamieszkanie w niniejszym lokalu upłynął Pani w dniu 26 czerwca 2004 r.

Fakt niezamieszkania w lokalu nabytym w drodze darowizny w ustawowo określonym terminie oznacza, że nie został spełniony priorytetowy warunek uprawniający do skorzystania z ulgi z art. 16 cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po przeanalizowaniu uzupełnionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że złożone przez Panią zapytanie ma znaczenie tylko teoretyczne, gdyż faktycznie już wcześniej nie spełniła Pani jednej z wymienionych w ustawie przesłanek, co wyklucza zastosowanie ulgi podatkowej.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj