Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415-38/05/GW
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415-38/05/GW
Data
2005.10.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Do czerwca 2005 roku byłam zatrudniona w spółce komandytwej na podstawie umowy o pracę, jako aplikant adwokacki, w kwietniu złożyłam egzamin adwokcki co wiąże się z uzyskaniem uprawnień do samodzielnego świadczenia pomocy prawnej jako adwokat, rozwiązałam umowę z spółką komandytowa i rozpoczęłam pozarolniczą działalność gospodarczą. Wobec zaistniałego stanu faktycznego wnoszę o wyjaśninie, czy w związku z rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej i zawarciem z Kancelarią umowy o świadczenie usług prawnych na rzecz Kancelarii i jej klientów przysługuje mi prawo wyboru sposobu opodatkowania na zasadach ogólnych przewidzianych w art.9a w zw z art.30c UPDOF tj. według liniowej stawki w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku?


POSTANOWIENIE: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pani wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiapotwierdzić stanowisko zawarte.

UZASADNIENIE: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż była Pani zatrudniona - na podstawie umowy o pracę - w Kancelarii Prawnej jako aplikant adwokacki. Zgodnie z postanowieniami umowy o pracę, do zakresu Pani obowiązków należała pomoc radcy prawnemu, adwokatowi lub zagranicznemu prawnikowi w obsłudze prawnej klientów Kancelarii. W ramach tej pomocy wyszukiwała Pani materiały do sporządzanych przez nich opinii prawnych, analizowała orzecznictwo, przygotowywała projekty umów i innych dokumentów oraz asystowała radcom prawnym i adwokatom w kontaktach z klientami Kancelarii. Do zakresu Pani obowiązków nie należało natomiast reprezentowanie klientów Kancelarii przed sądami oraz innymi organami, jak również sporządzanie opinii prawnych lub porad prawnych.
W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:art. 9a ust. 2 i ust. 3, art. 30C ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm. );art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze ( Dz. U. Nr 123 z roku 2002, poz. 1058 ze zm. )
Zgodnie z art. 30C ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy ( to jest podatników, którzy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego lub też - w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania ) wynosi - z zastrzeżeniem art. 29, art. 30, art. 30d i art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód ( ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2 3, 3a i 5, art. 24 ust.1 i 2 lub art. 24b lub art. 25 ustawy ), który może być pomniejszony o zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie społeczne podatnika oraz osób z nim współpracujących, pod warunkiem jednak, iż składki te nie zostały:zaliczone do kosztów uzyskania przychodu lubodliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 lubodliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ograniczenia w zastosowaniu stawki określonej w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostały w art. 9a ust. 3 w/w ustawy. Zgodnie z jego treścią, jeśli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania wg stawki 19%, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lubwykonywał lub wykonuje w roku podatkowymw ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci prawo w roku podatkowym do opodatkowania w sposób przewidziany w art. 30c ustawy i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze ( Dz. U. Nr 123 z roku 2002, poz. 1058 ze zm. ), zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Zgodnie z § 1 ust. 2 "Regulaminu aplikacji adwokackiej i egzaminu adwokackiego" uchwalonego przez Naczelną Radę Adwokacką, aplikant odbywa aplikację adwokacką w ramach stosunku pracy. Aplikacja ta jest odbywana pod kierunkiem patrona wyznaczonego przez dziekana ( § 9 ust. 1 Regulaminu ). Aplikant w trakcie aplikacji jest zobowiązany do wykonywania zleconych mu przez patrona zajęć i ćwiczeń praktycznych, uczestniczenia w zajęciach szkoleniowych organizowanych przez okręgową radę adwokacką oraz odbycia praktyki w sądzie, prokuraturze lub innych organach ochrony prawnej, instytucjach i organizacjach ( § 3 ust. 2 Regulaminu ). Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez Panią w ramach aplikacji adwokackiej odbywanej na podstawie umowy o pracę jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które świadczył Pani będzie obecnie wykonując wolny zawód adwokata. A zatem świadcząc usługi wolnego zawodu adwokata na rzecz podmiotu, zatrudniającego Panią w ubiegłym roku jako aplikanta adwokackiego w ramach korporacyjnego stosunku szkolenia, nie ma zastosowania przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ograniczający opodatkowanie 19% stawką liniową w sytuacji uzyskania przez podatnika dochodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom wykonywanym w roku poprzedzającym rok podatkowy lub poprzedzający rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

POUCZENIE:Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj