Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I/443/45/04/MI
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/443/45/04/MI
Data
2004.12.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi niesklasyfikowane


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT w przypadku współorganizacji wystaw z innymi jednostkami oraz przyznania tytułu sponsora (konktetnej wystawy) w zamian za otrzymane pieniądze lub inne świadczenie?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 05.11.2004 r. nr pisma MNK-DE/5/11/04 uzupełnione w dniu 16.11.2004 r. oraz w dniu 6.12.2004 r., w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie stawki VAT dla: świadczonych usług w zakresie:
1. współorganizacji wystaw z innymi jednostkami.
a) gdy umowa określa między innymi obowiązki Muzeum i zobowiązuje biorącego do zapłaty wynagrodzenia za te czynności w kwocie łącznej bez wyceny poszczególnych czynności i bez obowiązku wyliczenia się z kwot na podstawie faktur bądź kosztorysów,
b) gdy za czynności wynikające z umowy strona biorąca zobowiązuje się zwrócić jedynie poniesione koszty,
c) gdy w umowie wycenione są poszczególne czynności, do których wykonania Muzeum się zobowiązuje,
2. przyznania tytułu sponsora (konkretnej wystawy) w zamian za otrzymane pieniądze lub - inne świadczenie, gdy Muzeum zobowiązuje się do ściśle określonych zachowań: umieszczenia logo na banerach reklamowych, zaproszęniach; plakatach, ulotkach reklamowych, przekazania zaproszeń na wernisaż, oraz zezwala na wykorzystanie tytułu sponsora. w swoich działaniach reklamowych.
Wnioskodawca uważa, że opodatkowanie czynności polegających na współorganizowaniu wystaw uzależnione jest od charakteru i tak:
ad. 1 a)Jeżeli jest to przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym, co oznacza, że Podatnik otrzymuje wynagrodzenie za świadczone usługi - to wówczas należy zastosować kod PKWiU 74.84.15-00 "usługi organizowania wystaw, targów i kongresów" i stawkę VAT 22%,
ad. 1 b)
Jeżeli współorganizacja wystaw nie ma charakteru komercyjnego, a opłaty przewidziane w umowie ograniczają się tylko do zwrotu poniesionych kosztów, wówczas jest to „usługa związana z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych" kod 92.32.10-00 i wobec zamieszczenia tych usług w załączniku nr 4 do ustawy, poz. 11, należy dla takich usług zastosować zwolnienie z opodatkowania,
ad. 1 c)Jeżeli w umowie wycenione są poszczególne czynności, do których świadczenia zobowiązał się Podatnik - należy zastosować stawkę właściwą dla danej czynności. Podatnik nadmienia również, że dla rozpatrywania powyższej kwestii istotne jest również to, że samo wypożyczenie obiektów odbywa się zwykle na podstawie odrębnej umowy i jeżeli strona, której przekazuje się obiekty jest muzeum krajowe - użyczenie następuje nieodpłatnie,
ad. 2)W zamian za przyznanie tytułu sponsora Podatnik zobowiązuje się do ściśle określonych umową świadczeń reklamowych i promocyjnych, których celem jest wypromowanie bądź utrwalenie pozytywnego wizerunku firmy i samej firmy. Świadczenia takie są wg podatnika kwalifikowane jako usługi reklamowe i w związku z tym opodatkowane są stawką 22%. Podatnik uważa, że przy wyżej opisanych wzajemnych obowiązkach stron nie można uznać pieniędzy otrzymanych w zamian za przyznanie tytułu sponsora oraz wykonania jeszcze innych, wyżej opisanych świadczeń na rzecz sponsora - jako darowizny, która w związku z tym nie podlega ze strony obdarowanego opodatkowaniu.
Wnioskodawca przedłożył tut. Urzędowi opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 10.11.2004 r. znak:.../.../.../..., z którego wynika, że usługi wykonywane przez muzeum polegające na współorganizacji wystaw dzieł sztuki z innymi jednostkami (głównie z instytucjami kultury) mieszczą się w grupowaniu PKWU 92.52.11-00.00 usługi muzealnictwa, natomiast w świetle zasad metodycznych obowiązujących standardów klasyfikacyjnych sponsoring nie jest usługą (zamieszczanie znaku firmowego sponsora na banerach reklamowych, zaproszeniach, plakatach, ulotkach reklamowych, przekazanie zaproszeń na wernisaż oraz zezwolenie na wykorzystywanie tytułu sponsora w swoich działaniach reklamowych - nie ma charakteru działalności usługowej i nie jest klasyfikowane jako usługa w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).
Odpowiadając na powyższe zapytania tut. Urząd stwierdza co następuje:Z treści opinii organu statystycznego wynika, że usługi wykonywane przez Muzeum w zakresie współorganizacji wystaw dzieł sztuki z innymi jednostkami mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 - usługi muzealnictwa. Jeżeli zapytanie Muzeum skierowane do tamt. organu dotyczyło wszystkich przypadków wym. w pkt 1 należy stwierdzić, że wszystkie wymienione tam czynności winny być ujęte pod powyższym symbolem klasyfikacyjnym. Oznacza to, że istnieje podstawa do zwolnienia z opodatkowania tych czynności zgodnie z art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU. (na podstawie zał. Nr 4, poz. 11). Wprawdzie w pkt 5 w/w pozycji zał. Nr 4 wyłączono usługi muzeów, również te objęte klasyfikowaniem PKWiU 92.5. Dotyczy one jedynie usług wstępów (a więc usług udostępniania zbiorów za odpłatnością). Wobec faktu, że wyłączenie dotyczy wycinka działalności muzeów, należy stwierdzić, że usługi muzeów w pozostałym zakresie, w tym organizowania wystaw korzystają ze zwolnienia od podatku. Odnośnie czynności wymienionych w pkt 2, choć nie są one usługą w rozumieniu PKWiU stanowią jednak usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o PTU.
Zgodnie z art. 8, ust. 1 przez świadczenie usług o charakterze odpłatnym rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy. Czynność ta podlega opodatkowaniu wg stawki 22% na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy o PTU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj