Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III_2/443-170/05/GB
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III_2/443-170/05/GB
Data
2005.10.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek naliczony
podatek od nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą wraz z synem w formie spółki cywilnej w zakresie handlu stacjonarno-detalicznego artykułami medycznymi opodatkowanych według stawki 7% i 22%. W dniu 9 czerwca 2005r. na podstawie faktury VAT odkupiła wraz z mężem lokal od Urzędu Miasta, na cele prowadzonej wraz z synem działalności gospodarczej. Podatniczka stwierdza, że ponieważ "zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 zwolnienie od podatku VAT nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe, zbywający naliczył do faktur podatek VAT w wysokości 22%". Z uwagi na fakt, iż prowadzi działalność gospodarczą w w/w lokalu od 2000r. na podstawie umowy najmu i wykupując obecnie lokal "powinnam przyjąć lokal na stan środków trwałych w firmie o wartości netto i odliczyć naliczony podatek".


W dniu 19 lipca 2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek, uzupełniony pismem z dnia 23 sierpnia 2005r., Podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą wraz z synem w formie spółki cywilnej o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Pismem z dnia 12 sierpnia 2005r. tutejszy organ wezwał Podatniczkę do uzupełnienia stanu faktycznego zawartego we wniosku z dnia 19 lipca 2005r. W dniu 23 sierpnia 2005r. do tutejszego urzędu wpłynęło pismo uzupełniające w sprawie wraz z załączonymi kserokopiami następujących dokumentów:

  • zaświadczenia o wpisie do działalności gospodarczej,
  • zaświadczenia Urzędu Miasta, dotyczące potwierdzenia, że sprzedany przez Gminę lokal użytkowy "jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług".
  • pisma dotyczącego informacji o wartości lokalu użytkowego, warunków jego nabycia oraz zaproszenia do spisania protokółu rokowań,
  • wyciągu z operatu szacunkowego
  • faktury VAT dotyczącej sporządzenia aktu notarialnego - umowy sprzedaży odrębnej własności lokalu,
  • aktu notarialnego dotyczącego umowy sprzedaży odrębnej własności lokalu
  • faktur o numerach: 23/05/0506, 24/05/0506, 25/05/0506 dotyczących wykupu lokalu użytkowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w fprmie spółki, wieczystego użytkowania gruntu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej firmy oraz szacunku za lokal na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej firmy.

Stan faktyczny przedmiotowej sprawy przedstawia się następująco:Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą wraz z synem w formie spółki cywilnej. W dniu 9 czerwca 2005r. odkupiła wraz z mężem, lokal od Urzędu Miasta na podstawie faktury VAT , na cele prowadzonej wraz z synem działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej w zakresie handlu stacjonarno-detalicznego artykułami medycznymi. Wymieniona sprzedaż dotyczy towarów handlowych opodatkowanych według stawki 7% i 22%. W piśmie z dnia 23.08.2005r. będącym uzupełnieniem do pisma z dnia 19.07.2005r. Podatniczka stwierdza, że ponieważ "zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 zwolnienie od podatku VAT nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe, zbywający naliczył do faktur podatek VAT w wysokości 22%". W ocenie Podatniczki, z uwagi na fakt, iż prowadzi działalność gospodarczą w w/w lokalu od 2000r. na podstawie umowy najmu i wykupując obecnie lokal " powinnam przyjąć lokal na stan środków trwałych w firmie o wartości netto i odliczyć naliczony podatek".

Przedmiotem niniejszego postanowienia jest odpowiedź na zapytanie Podatniczki, czy w sytuacji, gdy prowadzi działalność gospodarczą wraz z synem jako spółka cywilna - może dokonać odliczenia podatku naliczonego w fakturach od zakupionego wraz z mężem lokalu użytkowego.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  • art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
  • art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą", który stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności,
  • art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124,
  • art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, który stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,
  • art. 96 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W przedmiotowej sprawie nabywcą lokalu w nieruchomości zgodnie z przedłożonym aktem notarialnym oraz kserokopią faktury VAT jest Podatniczka i jej mąż. Podatniczka oraz jej syn dokonali rejestracji działalności gospodarczej w tutejszym urzędzie jako spółka cywilna, która podlega na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Podatnikem jest zatem spólka cywilna. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124. W związku z powyższym, tylko faktura VAT wystawiona na podatnika, tj., spółkę cywilną z określonym numerze NIP-u jest podstawą do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Wobec powyższego faktura VAT wystawiona dla nabywcy tj. dla Podatniczki i jej męża nie jest podstawą do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przez podatnika jakim jest spółka cywilna.

Zdaniem tutejszego organu, w świetle przytoczonych przepisów prawa, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 03.06.2005 r. i jego uzupełnieniu z dnia 27.06.2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena zasadności zastosowania stawki w wysokości 22% przez Urząd Miasta w odniesieniu do sprzedaży lokalu, ani prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdyby - ewentualnie - faktura zawierała niewłaściwą stawkę, ponieważ przedmiotem pytania nie są w/w. okoliczności, lecz prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy faktura dokumentuje zakup dokonany przez inny podmiot niż podmiot, który wykorzystuje w działalności gospodarczej nabyty środek trwały.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj