Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-46/GC/2005
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-46/GC/2005
Data
2005.11.15


Referencje


Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
dzierżawa
podatek dochodowy od osób prawnych
program komputerowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Jaka będzie wysokość stawki według, której - jako płatnik - Spółka powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przekazywanego niemieckiej spółce czynszu za dzierżawę programu komputerowego?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące wysokości stawki według, której jako płatnik powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przekazywanego niemieckiej spółce czynszu za dzierżawę programu komputerowego, przedstawione w piśmie z dnia 12 sierpnia 2005 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 16 sierpień 2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Spółka należy do międzynarodowej grupy spółek, które zamierzają wdrożyć w ramach całej grupy program komputerowy X. W związki z tym, jedna z niemieckich spółek należących do grupy (będąca "spółką-babcią" dla Wnioskodawcy) zawarła umowę z firmą, która jest właścicielem praw autorskich do programu. Na podstawie tej umowy niemiecka spółka uzyskała licencję na korzystanie z programu komputerowego.
Umowa nie przewiduje prawa do udzielania dalszych sublicencji, ale spółka niemiecka ma prawo do wydzierżawiania tego programu podmiotom należącym do grupy. Na mocy posiadanego uprawnienia niemiecka Spółka zawarła z Wnioskodawcą umowę dzierżawy i świadczenia usług dotyczących programu X.
Zgodnie z umową, Spółka jako dzierżawca, w zamian za korzystanie z programu zobowiązana jest do uiszczania na rzecz niemieckiej spółki miesięcznego czynszu dzierżawnego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy postąpi prawidłowo, jeżeli dokonując zapłaty czynszu dzierżawnego na rzecz spółki niemieckiej, na podstawie przepisów art. 21 ust 1 i 2 i art. 26 art. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 12 i art. 29 ust. 1 umowy pomiędzy Polską a Niemcami o unikania podwójnego opodatkowania, jako płatnik potrąci podatek według stawki 5% zamiast 20%? Spółka zakłada, że będzie posiadała certyfikat rezydencji.
We wniosku podniesiona jest też kwestia stosowania w sytuacji opisanej w piśmie art. 29 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym niektórych przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne zostały uregulowane w artykule 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej "ustawą").
W art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy zostały wymienione przychody, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zgodnie z tym przepisem przychodami tymi są: "...przychody z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how)".
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka płaci nierezydentowi czynsz za dzierżawę programu komputerowego wykorzystywanego na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Przedmiotowa zapłata nie jest zatem należnością licencyjną ani żadnym z przychodów wymienionych w powołanym wyżej przepisie co oznacza, że zapłata niemieckiej spółce czynszu dzierżawnego nie będzie podlegała w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Tym samym w sprawie przedstawionej we wniosku nie będą miały zastosowania postanowienia umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90)

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj