Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/15/05/TA
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/15/05/TA
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Zastosowanie prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Australii.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej metody obliczenia podatku przy uzyskanym dochodzie z pracy najemnej wykonywanej w Australii oraz rodzaju formularza zeznania podatkowego, które należy złożyć za 2005 rok uznał wyrażone we wniosku stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 19.08.2005r. uzupełnionym w dniu 24.10.2005r. wystąpił Pano udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z pracy najemnej w Australii.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od kwietnia 2004 roku przebywa Pan wraz z rodziną w Australii, gdzie będąc na dwuletnim kontrakcie, uzyskuje Pan wynagrodzenie za pracę, od którego pobierany jest podatek w Australii.Oprócz uzyskiwanych dochodów z pracy najemnej za granicą nie uzyskuje Pan innych przychodów ze źródeł położonych na terenie kraju jak i za granicą.Żona będąc nauczycielką na urlopie bezpłatnym, otrzymała w 2005 roku, przychód ok. 1.100,00 zł.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny, przy jednoczesnym wyborze łącznego opodatkowania dochodów małżonków, uważa Pan, że do uzyskanych w 2005 roku dochodów z wynagrodzenia za pracę w Australii ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą a rozliczenia za 2005 rok powinien dokonać składając zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na położenie źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednakże zgodnie z art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Miejsce zamieszkania podatnika znajduje się na terytorium Polski (po dwuletnim kontrakcie zamierza wrócić do kraju), w związku z tym w rozpatrywanym przypadku ma zastosowanie zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego a do dochodów osiągniętych w Australii mają zastosowanie postanowienia umowy podpisanej dn. 07.05.1991r. między Rzeczpospolitą Polską a Australią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zapobiegania uchylaniu się opodatkowania w zakresie podatków od dochodu ( Dz.U. z 1992r. Nr 41, poz. 177 ) oraz ustawyz dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 15 tej umowy:

1. Z zastrzeżeniem postanowień artykułów 16, 18,19 i 21 wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2. Bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, będą podlegać opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:a) odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni odpowiednio w ciągu roku podatkowego w danym Państwie orazb) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w jego imieniu, który nie ma w tym drugim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, orazc) wynagrodzenia nie podlegają potrąceniu przy ustalaniu zysków podlegających opodatkowaniu, osiąganych przez zakład lub placówkę, którą pracodawca ma w tym drugim Państwie.

W świetle ww. przepisów dochody z pracy najemnej wykonywanej w 2005r. w Australii podlegały tam opodatkowaniu, co również wynika z Pana pisma.

Natomiast zgodnie z art. 24 ustęp 1 Umowy :1. Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z niniejszą umową może być opodatkowany w Australii, to Polska potrąci z polskiego podatku płaconego z tytułu tego dochodu kwotę równą podatkowi australijskiemu w odniesieniu do tego dochodu. Takie potrącenie nie może jednak przewyższyć kwoty podatku polskiego, wyliczonego przed dokonaniem potrącenia podlegającego opłacie z tytułu tego dochodu.

Zatem w niniejszej sprawie ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, która w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowana jest w art. 27 ust. 9, który stanowi:Jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust.8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów ( podatnika i małżonki) odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Powyższego rozliczenia należy dokonać na przystosowanym do tego formularzu zeznania podatkowego PIT-36.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj