Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443-68/75/05
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443-68/75/05
Data
2005.10.24



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy właściciel firmy jednoosobowej może wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż samochodu będącego przedmiotem współwłasności?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w podanym stanie faktycznym sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli na wniosek z dnia 13.09.2005 r. złożony przez Podatnika - spółkę jawną XY, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie pytania przedstawionego w piśmie w stanie faktycznym sprawy, dotyczącego wyjaśnienia, czy Pan X, będący właścicielem firmy jednoosobowej, może wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż samochodu będącego współwłasnością Pana X i Pani Y, Podatnikowi - spółce jawnej XY, stwierdza, że stanowisko Podatnika (spółki jawnej) jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożona została prośba o zajęcie stanowiska, czy Pan X będący właścicielem firmy jednoosobowej może wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż samochodu będącego współwłasnością Pana X i Pani Y, firmie: XY. W dniu 17.10.2005 r. Strona uzupełniła wniosek precyzując stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie oraz dołączając kopię umowy kupna sprzedaży samochodu.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w dniu 12.10.2001 r. Państwo X i Y zakupili na umowę kupna-sprzedaży samochód ciężarowy. Samochód ten został następnie wpisany w ewidencję środków trwałych i wykorzystywany przez Pana X w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Na tle takich okoliczności faktycznych Strona formułuje stanowisko, zgodnie z którym Pan X, chcąc sprzedać samochód powinien wystawic fakturę VAT z pozycją VAT – zwolniony. Pani Y powinna zrzec sie prawa do samochodu, gdyż nie jest współwłaścicielem firmy Pana X.

Odpowiadając w trybie art. 14 a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, na powyższe zapytanie złożone w dniu 13.09.2005 r., dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do wystawiania faktur obowiązani są podatnicy, o których mowa w art. 15, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W niniejszym przypadku samochód został zakupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży przez dwie osoby fizyczne i był jedynie wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego ze współwłaścicieli. Samochód ten nie jest zatem własnością jednoosobowej firmy Pana X. Tym samym Pan X nie jest uprawniony do sprzedaży samochodu w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i do wystawienia faktury VAT. Przeniesienie przez Panią Y prawa własności przynależnej do niej części samochodu na rzecz Pana X, w stanie faktycznym sprawy, nie uprawni Pana X do sprzedaży samochodu potwierdzonej fakturą VAT w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, bowiem samochód nadal pozostanie własnością prywatną.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz o obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia – art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Składając zażalenie Strona zobowiązana jest załączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika (na podstawie ustawy o opłacie skarbowej z dnia 09.09.2000 r., Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj