Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/4111/415/150/19a/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/4111/415/150/19a/05
Data
2005.06.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód z najmu
działalność gospodarcza
rozliczanie straty
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć stratę z usług najmu poniesioną w 2003r. od dochodu uzyskanego w 2005r. z działalności gospodarczej w zakresie usług najmu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 04.05.2005r.(data wpływu do tut. urzędu 05.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczania straty poniesionej w 2003 roku z tytułu wynajmu lokali

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Od 18.07. 2003r. podatnik prowadzi wynajem lokali jako osoba fizyczna i rozliczał się miesięcznie z tytułu podatku dochodowego składając deklarację Pit-5.Podatnik jest również podatnikiem podatku VAT. od dnia 01.05.2005r. założył działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości , więc z dniem 01.05. 2005r. nie wynajmuje juz lokali jako osoba fizyczna tylko z tytułu prowadzonej działalności . W roku 2003 podatnik poniósł stratę z tytułu wynajmu lokali jako osoba fizyczna.Stanowisko podatnika w sprawie jest następujące: podatnik ma prawo do rozliczenia straty uzyskanej z najmu w działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości , ponieważ strata dotyczy tego samego źródła przychodu. Stosownie do treści art. 9 , ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz. 176 ze zm.) - o wysokość straty ze źródła przychodów , poniesionej w roku podatkowym , można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych , z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.Z zapisu art. 10 , ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych–źródłamiprzychodów są m.in.:* pozarolnicza działalność gospodarcza* najem, podnajem , dzierżawa , poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze , w tym również dzierżawa , poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej , z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą .Jak wynika z wyżej zacytowanych przepisów najem i pozarolnicza działalność gospodarcza wymienione są jako oddzielne źródła przychodów - tak więc stratę uzyskaną z tytułu najmu podatnik może odliczyć tylko od dochodu uzyskanego z najmu , a nie z pozarolniczej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj