Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOF-415/14/2/2005
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-415/14/2/2005
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej


Pytanie podatnika
Jaki jest okres rozliczeniowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.04.2005 r. (data wpływu do Urzędu - 09.05.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 01.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej okresu rozliczeniowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu hodowli kurczaków jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne o pow. 5 ha i ma Pan zamiar rozpocząć produkcję kurczaków brojlerów w ilości ok. 500 szt. jednorazowo, w 6 rzutach w roku.

W związku z powyższym zapytanie Pana brzmi:
Jaki ma być okres rozliczeniowy w podatku dochodowym od osób fizycznych (miesiąc, rok, czy po każdym zakończonym cyklu)?

Własne stanowisko:
Uważa Pan, iż przy małej produkcji ok. 3000 szt. rocznie dochód będzie niski, więc nie będzie obowiązku składania rozliczeń tak miesięcznych jak i rocznych.

Stan prawny:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) art. 10 ust. 1 pkt 4 wśród innych przychodów wymienia także przychody uzyskiwane z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z art. 15 powyższej ustawy przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego, albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku. W myśl art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2308) norma szacunkowa dochodu rocznego przy hodowli drobiu rzeźnego -kurcząt wynosi 10 gr. za sztukę.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan hodować ok. 500 szt. jednorazowo w sześciu rzutach w roku, co daje liczbę kurcząt w ilości 3000 szt. rocznie. W związku z tym szacunkowy dochód wyniesie 3000 szt. x 0,10 zł = 300 zł.
Tak więc jeżeli nie będzie Pan prowadził księgi w celu ustalenia dochodu i tenże dochód zostanie ustalony na podstawie norm szacunkowych w wysokości jak wyżej, nie będzie Pan miał obowiązku składania rozliczeń w ciągu roku. Również jeżeli nie osiągnie Pan w roku podatkowym innych dochodów, które łącznie z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej nie przekroczą kwoty wolnej w dochodzie, nie będzie Pan miał obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj