Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/423/638/05/AG
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/423/638/05/AG
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
usługi edukacyjne
usługi szkoleniowe


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika brzmi: Jak zakwalifikować sprzedaż usług i kiedy je opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych w przedstawionym stanie faktycznym.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.10.2005r. /wpływ do Urzędu 26.10.2005r./, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki dotyczące momentu zakwalifikowania sprzedaży usług do przychodu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.)

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność usługową „szkolenia językowe i biznesowe”. W umowie sporządzanej na świadczenie usług szkoleniowych lub biznesowych, kontrahent życzy sobie wystawiania faktur z góry za szkolenia i w przypadku szkoleń językowych faktury mają być wystawiane, co kwartał począwszy od października do czerwca (rok akademicki) przyszłego roku.

Przyporządkowanie poszczególnych przychodów do przychodów związanych z działalnością gospodarczą i nie związanych z nią nabiera istotnego znaczenia w świetle regulacji, która nakazuje opodatkowywać przychody związane z działalnością gospodarczą w momencie, kiedy stają się należne (zasada memoriałowa), a więc przed faktycznym otrzymaniem zapłaty.

Na podstawie w art. 12 ust. 3a, 3c i 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) uszczegółowione zostały zasady uznawania przychodów podatkowych ze względu na rodzaj działalności tj. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

W zaistniałym stanie faktycznym Spółka powołuje się na ustalenia stron zawarte w umowie o świadczenie usług, które są dla niej wiążące, jednakże zasady uznawania przychodu zostały w tym przypadku ściśle określone w przepisach ustawy, a co za tym idzie należy stwierdzić, że:

W przypadku usług wykonywanych na bieżąco, lecz fakturowanych okresowo, np. co kwartał, za datę powstania przychodu z tytułu świadczenia przez spółkę usług – należy uznać dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę, czyli 1/3 kwoty otrzymanej za każdy miesiąc wykonanej usługi (pismo Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 12 października 2004r. (BI/005/0625/04).

Powyższe potwierdza artykuł 12 ust. 4 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy , który brzmi: „ do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (...)”

Ponadto, jeśli brak było wykonania świadczenia usługi, otrzymane pieniądze uznaje się za zaliczkę, pod warunkiem, że przewiduje się wykonanie świadczenia w następnych okresach. Jeśli nie ma wykonania świadczenia i nie jest ono przewidywane to w momencie otrzymania środków pieniężnych powstaje przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdop (otrzymane pieniądze).

Reasumując, tutejszy Urząd uznaje za słuszne stanowisko podmiotu mówiące o wyłączeniu z opodatkowania usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj