Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-336/1/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-336/1/05
Data
2005.11.15



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
eksport towarów
podstawa opodatkowania
stawki podatku


Pytanie podatnika
W ocenie Wnioskującej, otrzymywana "refundacja wywozowa" stanowi dotację związaną z dostawą towarów, o której mowa w art. 29 ustawy o VAT. Dopłata taka związana jest z obrotem, którego dotyczy. W tej sytuacji, zastosowanie ma, w opinii Podatnika, stawka właściwa dla eksportu - 0 %. Zdaniem Spółki, momentem powstania obowiązku podatkowego jest chwila uznania Jego rachunku bankowego. Ponadto, obrót ten należy wykazać deklaracji VAT - 7 w pozycji C 1.7 "Eksport towarów". Zdaniem Podatnika, otrzymana dotacja nie wpłynie na uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego, gdyż Spółka nie wykonuje czynności w związku którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.Podatnik zwrócił się o potwierdzenie przedstawionego we wniosku stanowiska.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej opodatkowania oraz właściwej stawki dla otrzymanej "refundacji wywozowej" do eksportu towarów, a także sposobu dokumentowania tej "refundacji" w deklaracji podatkowej, oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaną "refundacją", za prawidłowy

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej eksportuje wyprodukowane przez siebie wafle wysokocukrowe. Zgodnie z rozporządzeniem WE 800/1999, Spółka otrzymuje z Agencji Rynku Rolnego "refundację wywozową", która stanowi dofinansowanie do eksportowanych produktów, na podstawie wniosku o refundację. Jak podaje Wnioskująca, eksport potwierdzony jest odpowiednimi dokumentami celnymi.

W ocenie Wnioskującej, otrzymywana "refundacja wywozowa" stanowi dotację związaną z dostawą towarów, o której mowa w art. 29 ustawy o VAT. Dopłata taka związana jest z obrotem, którego dotyczy. W tej sytuacji, zastosowanie ma, w opinii Podatnika, stawka właściwa dla eksportu - 0 %. Zdaniem Spółki, momentem powstania obowiązku podatkowego jest chwila uznania Jego rachunku bankowego. Ponadto, obrót ten należy wykazać deklaracji VAT - 7 w pozycji C 1.7 "Eksport towarów". Zdaniem Podatnika, otrzymana dotacja nie wpłynie na uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego, gdyż Spółka nie wykonuje czynności w związku którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podatnik zwrócił się o potwierdzenie przedstawionego we wniosku stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, otrzymywana przez Podatnika "refundacja wywozowa" stanowi dopłatę do eksportowanych przez Niego towarów, wyczerpuje więc warunki uznania jej za dotację, w rozumieniu art. 29 ust 1 w/w ustawy. Oznacza to, iż stawką właściwą dla opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej od Agencji Rynku Rolnego "refundacji wywozowej" będzie stawka podatku właściwa dla czynności której dotyczy, w przypadku Podatnika - eksportu towarów.

Skoro zatem, zgodnie z art. 41 ust. 4 w/w ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %, otrzymana przez Podatnika kwota "refundacji wywozowej" podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem w wysokości 0 %.

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania przez Spółkę "refundacji wywozowej", powstaje zgodnie z art. 19 ust. 21 w/w ustawy, który stanowi, iż obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r., w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 89, poz. 852 ze zm.), kwota otrzymana z tytułu eksportu towarów podlega wpisaniu w deklaracji VAT - 7 w polu 29.

Jednakże, wskazać należy, iż w związku ze zmianą deklaracji podatkowych na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), które obowiązuje od dnia 3 października 2005 r., należność z tytułu eksportu towarów, począwszy od rozliczenia za wrzesień 2005 r. należy ująć w deklaracji VAT - 7, w polu 31.

Jednocześnie, zgodnie z § 3 ust.1 w/w rozporządzenia, do wyczerpania nakładu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005 r., mogą być stosowane wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r.

Kwestię prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony reguluje natomiast przepis art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, zgodnie z którym, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, który wykonuje czynności opodatkowane, niezależnie od tego, czy stawką właściwą dla tych czynności jest stawka podstawowa 22 %, czy też czynności te opodatkowane są stawką podatku 0 %. Podatnik dokonujący eksportu towarów, opodatkowanego stawką podatku 0 %, jest zatem uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, związanego z tym eksportem.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika, w części dotyczącej opodatkowania oraz właściwej stawki dla otrzymanej "refundacji wywozowej" do eksportu towarów, a także sposobu dokumentowania tej "refundacji" w deklaracji podatkowej, oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaną "refundacją", należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj