Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/93/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/93/05
Data
2005.06.21


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bonus
premia


Pytanie podatnika
Czy otrzymane premie - bonusy od kontrahenta zagranicznego za osiągnięcie wysokiego poziomu zakupu w tej firmie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:

w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pan wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od dostawców z Włoch. Po zakończeniu roku i podsumowaniu obrotu dostawcy udzielają Panu premii pieniężnej - bonusu, uzależnionego od wielkości zakupów dokonanych w roku poprzednim. Bonusy przyznawane są w pierwszych miesiącach następnego roku. Potwierdzeniem otrzymania premii jest tzw. nota accredito ( nota uznaniowa ). Kwot wynikających z tych not nie otrzymuje Pan na konto bankowe, lecz o kwoty te pomniejsza Pan należności wynikające z następnych faktur zakupu.
Nie koryguje i nie zmniejsza Pan podstawy opodatkowania oraz kwot podatku należnego i naliczonego związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem za miesiąc, w którym otrzymał Pan notę uznaniową, gdyż nie jest Pan w stanie przyporządkować jej do konkretnej faktury. Po zapoznaniu się z treścią pisma Podsekretarza Stanu z dnia 30.12.2004 r. Nr PP3-812-1222/2004/AP/40026 w sprawie premii pieniężnych wypłacanych nabywcom, otrzymane bonusy potraktował Pan jako premie związane ze świadczeniem usług i opodatkował je na zasadach ogólnych.
Pana zdaniem w przypadku, gdy otrzymane premie stanowią zapłaty za świadczone usługi należałoby określić miejsce świadczenia tych usług, gdyż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Gdyby nawet uznać, że otrzymana premia stanowi wynagrodzenie za usługę, to nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z tym, że jest świadczona na rzecz podatnika z kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
Wg. Pana stanowiska otrzymana nota uznaniowa od kontrahenta zagranicznego nie podlega ujęciu do celów rozliczania podatku VAT.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i stanowiskiem Pana w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze stwierdza:

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zm. ) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w wyżej powołanym ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio ( art. 31 ust. 3 ). Stosownie do art. 29 ust. 4 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów ( bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont ) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione jest od wielu czynników - m.in. od ustalenia za co faktycznie te premie zostały wypłacone. W przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna związana jest z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy VAT ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości ( ceny ) dostawy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że wartość otrzymanej premii pieniężnej wynika bezpośrednio z osiągniętego w roku obrotu wynikającego z sumy faktur jakie wystawił kontrahent i stanowi określony procent tego obrotu.
Zatem można ustalić dokładnie o ile nastąpiło obniżenie ceny każdej jednostkowej transakcji udokumentowanej fakturą wewnętrzną VAT.

W związku z powyższym przyznany przez kontrahenta zagranicznego bonus można przyporządkować do konkretnej dostawy/nabycia i traktować jako opust, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 11 c ust. 1 Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku ( 77/388/EEC ) państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić podatnikom możliwość skorygowania podstawy opodatkowania w przypadku odwołania, odmowy, całkowitego lub częściowego braku zapłaty, obniżki ceny po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi.

Wyrazem realizacji tego obowiązku jest § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ) zgodnie z którym w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia podatnik obowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną ( art. 106 ust. 7 ustawy o VAT ). Z przepisu § 28 ust. 1 ww. wynika, że do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio m.in. przepis § 19.

Otrzymując od kontrahenta zagranicznego rabat w związku z dokonanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów jest Pan obowiązany w miesiącu wystawienia noty aaccredito przez dostawcę do wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do każdej z dostaw/nabyć, w związku z którymi został udzielony rabat. Możliwe jest również wystawienie jednej faktury korygującej, jednakże musi z niej wynikać jaka kwota rabatu odnosi się do poszczególnych dostaw/nabyć udokumentowanych uprzednio fakturami wewnętrznymi.

Kwota rabatów udzielonych do poszczególnych dostaw wynikająca z noty aaccredito należy - dla potrzeb wystawienia ww. faktur - przeliczyć według kursu, który był stosowany przy wystawieniu pierwotnych faktur wewnętrznych ( § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. )). Czyli w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie to jeden kurs, ale kursy jakie stosowano wystawiając poszczególne faktury wewnętrzne.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj