Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-169/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-169/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
umowa zlecenia
zwolnienie


Pytanie podatnika
Jaki limit obrotu uprawnia do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla podmiotów świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia ?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 20.05.2004 r. dotyczące "limitu obrotu uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla podmiotu świadczącego usługi na podstawie umowy zlecenia" Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje że, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Zgodnie z ust. 8 ww. przepisu w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30 - krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podstawą opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych wynagrodzeń za wykonanie usługi pomniejszona o kwotę podatku.

Przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stanowi, że zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi pomniejszona o kwotę podatku.

Zwolnienie powyższe dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1 nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro (ust. 2 § 9 ww. rozporządzenia).

Zwolnienie, o którym mowa w ww. ust. 2 stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (ust. 3 § 9 ww. rozporządzenia). Zwolnień, o których mowa w ww. ust. 1 i 2 nie stosuje się do podatników:
- zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako "podatnicy VAT czynni",
- wykonujących również inne niż wymienione w ust. 1 czynności opodatkowane,
- wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy,którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęło 3 lata.

Zatem w świetle ww. obowiązujących przepisów w sytuacji, gdy podatnik świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, aby określić limit obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku należy brać pod uwagę wyłącznie kwotę uzyskanego przychodu pomniejszoną o kwotę należnego podatku VAT. Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Pana dotyczące limitu obrotu uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla podmiotu świadczącego usługi na podstawie umowy zlecenia jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj