Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/113/JG/05
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/113/JG/05
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy dochód przysługujący po śmierci męża z tytułu wypłaty udziałów spółdzielczych wraz ich waloryzacją i oprocentowaniem mogę opodatkować w formie zryczałowanej zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycnych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

#61607; uznać stanowisko wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku wynika, iż przysługuje Pani prawo ( na podstawie złożonego uprzednio przez męża odrębnego oświadczenia spółdzielni o wypłacie udziałów oraz praw do z tego tytułu) do wypłaty udziałów wraz ich waloryzacją i oprocentowaniem.Pytanie dotyczy formy opodatkowania dochodów przysługujących na podstawie w/w oświadczenia.

Pani zdaniem dochód przysługujący małżonkowi na podstawie w/w oświadczenia podlega opodatkowaniu w sposób zryczałtowany zgodnie z art. 30 a ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż zgodnie z art.10 ust.1 pkt 7 w/w ustawy o p.d.o.f źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w punkcie 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 4 uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni, w tym również oprocentowania udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach.Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (art. 24 ust. 5 w/w o.p.d.f.) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

W myśl art. 30 a ust.1 pkt 4, ust. 6 i 7 w/w ustawy o p.d.o.f. dochodów (przychodów)uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i pobiera się od nich podatek w formie ryczałtu w wysokości 19% bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodu.

Jednakże na podstawie art. 21 ust.1 pkt 50 w/w ustawy o p.d.o.f. wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Z uzupełnionego wniosku wynika, iż podstawą wypłaty udziałów i praw z tego tytułu jest złożone spółdzielni odrębne oświadczenie męża.W przedstawionym przez Panią przypadku, tytuł prawny do posiadanych w spółdzielni udziałów posiadał mąż, w związku z powyższym wypłacone udziały i prawa z tego tytułu przysługujące na podstawie złożonego uprzednio przez męża oświadczenia nie kwalifikują się do zaliczenia do przychodów, o których mowa w art.17 ust.1 pkt 4 w/w ustawy o p.d.o.f. W sytuacji przedstawionej w pytaniu udziały należne zmarłemu członkowi spółdzielni, które spółdzielnia wypłaca wskazanej osobie na podstawie art.16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 – Prawo spółdzielcze (Dz.U z 2003r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) stanowią dla tej osoby przychód z praw majątkowych, o których mowa w art.110 ust.1 pkt 7 w związku z art. 18 w/w ustawy o p.d.o.f.

Zgodnie z art.18 cyt. ustawy o p.d.o.f. za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychód z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Użyte przez ustawodawcę w powołanym wyżej przepisie stwierdzenie „w szczególności” oznacza, że katalog przychodów z praw majątkowych jest otwarty, a więc do tych przychodów zalicza się również przychody przysługujące małżonkowi po śmierci członka spółdzielni z tytułu wypłaty udziałów należnych mężowi z tytułu członkostwa w spółdzielni wraz z ich waloryzacją i oprocentowaniem.

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż uzyskany przychód z praw majątkowych, o których mowa powyżej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych zgodnie z art. 9 ust.1 w/w ustawy o p.d.o.f i winien być rozliczony w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o p.d.o.f.

Jednocześnie informuję, iż wypłata udziałów członkowskich po zmarłym członku spółdzielni osobie wskazanej w oświadczeniu nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f.Płatnik zgodnie z art. 41 ust. w/w ustawy o p.d.o.f jest zobowiązany do pobrania zaliczki w wysokości 19% należności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj