Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/415-194-29/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-194-29/05
Data
2005.09.15



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
informacja
osoby zagraniczne
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W ramach promocji planuje przekazać kontrahentowi zagranicznemu, osobie fizycznej - rezydentowi innego kraju, prezent wartości 200,00zł. Obdarowany nie jest pracownikiem świadczeniodawcy, czy dla obdarowanego należy sporządzić informację PIT-8C o uzyskanych przychodach.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 22 lipca 2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać , że przedstawione przez Płatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2005r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek płatnika, uzupełniony pismem z dnia 03 sierpnia.2005r.(wpływ do tut. Organu dnia 05 sierpnia 2005r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny.

Spółka, w ramach promocji planuje przekazać kontrahentowi zagranicznemu, osobie fizycznej - rezydentowi innego kraju, prezent wartości 200,00zł. Obdarowany nie jest pracownikiem świadczeniodawcy.

W zawiązku z tym powstała u płatnika wątpliwość: czy dla obdarowanego należy sporządzić informację PIT-8C o uzyskanych przychodach.

Zdaniem płatnika taki obowiązek nie istnieje w przypadku kontrahenta zagranicznego.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje.

W przedmiotowej sprawie znajdują zastosowanie przepisy art. 42a ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Nagroda przyznana kontrahentowi nie będącemu pracownikiem świadczeniodawcy, w trybie promocji, stanowi przychód, o którym mowa w art.10

ust. 1 pkt 9 tej ustawy - przychody z innych źródeł. W myśl przepisów art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Dokonanie więc świadczenia w formie nagrody na rzecz osoby niebędącej związaną ze świadczeniodawcą stosunkiem pracy ani stosunkiem cywilnoprawnym skutkuje brakiem obowiązku naliczenia i pobrania oraz odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy (jednostka nie jest płatnikiem).

W tym stanie faktycznym świadczeniodawca ma obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (PIT-8C).

Przytoczone wyżej przepisy jednoznacznie stanowią, że sam obowiązek sporządzenia takiej informacji nie jest zależny od statusu rezydencji świadczeniobiorcy.

Przepisy te rozróżniają jednak naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania osób krajowych i osób zagranicznych.

Informację o dokonanym świadczeniu na rzecz osoby zagranicznej, nie posiadającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, należy przesłać w ustawowym terminie do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zatem, przedstawione w zapytaniu stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art.14 b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo- na podstawie art. 14a § 4 tej ustawy- złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj