Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-73/05/MC-G
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-73/05/MC-G
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
grunty
towar używany
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż budynku pawilonu wybudowanego w 1975r z udziałem w prawie własności gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U.nr 137, poz.926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.04.2005r. (data wpływu do tut. urzędu 04.04.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 07.04.2004r. Urzędu Miasta o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT dostawy lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie własności gruntu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik sprzedaje na rzecz najemcy- lokal użytkowy znajdujący się w budynku pawilonu (budynek niemieszkalny) wraz z udziałem w prawie własności gruntu. Budowa pawilonu została zakończona w 1975r. a Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto z treści wniosku wynika, iż Podatnik nie dokonał wydatków na ulepszenie w/w lokalu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości.

Podatnik zwraca się z pytaniem, czy sprzedaż w/wym. lokalu użytkowego z udziałem w prawie własności gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług... Zdaniem wnioskodawcy powyższa sprzedaż zgodnie z w/cyt. art.29 ust.5 oraz art.43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej “podatkiem” podlegają: m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art.2 pkt 6 powołanej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Na podstawie w/cyt. przepisów należy stwierdzić, że każda odpłatna dostawa towaru (także gruntu) podlega opodatkowaniu podatkiem: w tym zakresie stanowisko Strony iż przedmiotowa dostawa nie podlega opodatkowaniu jest błędne.

Jednakże, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 w/cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmy, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do art.43 ust.2 pkt 2 w/w ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust.1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat; pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zwolnienia tego nie stosuje się w przypadku dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował je w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych (art.43 ust.6 w/w ustawy).

Ponadto z art.29 ust.5 w/cyt. ustawy wynika, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe powoduje, ze grunt będący przedmiotem odpłatnej dostawy będzie opodatkowany w sposób właściwy dla odpowiedniej dostawy budynku, lub jego części.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym dostawa przedmiotowego towaru (tj. sprzedaż lokalu użytkowego stanowiącego część budynku pawilonu wraz z dostawą ułamkowej części gruntu pod tym lokalem) będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 w/cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj