Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-II/415-40-2/2005
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/415-40-2/2005
Data
2005.11.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
spadek
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działki wchodzącej w skład nieruchomości, nabytej w drodze darowizny, powoduje konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej i zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od prowadzonej działalności gospodarczej, czy też innego podatku?


P o s t a n o w i e n i e
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 10 października 2005 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 12 października 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 04 listopada 2005 r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, stwierdza, że stanowisko Pani jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z przepisem art. 14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Natomiast zgodnie z §2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 10 października 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 4 listopada 2005 r., stanu faktycznego wynika, iż jest Pani współwłaścicielką nieruchomości, otrzymanej w 1993 r. w drodze spadku po rodzicach. Przedmiotowa nieruchomość w momencie nabycia była gospodarstwem rolnym, natomiast od 2003 r., zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania wsi X jej podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa z usługami towarzyszącymi..
Nieruchomość ta nigdy też nie była wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

Do tutejszego organu podatkowego zwróciła się Pani z prośbą o jednoznaczną wykładnię, czy sprzedaż jednej z działek wchodzących w skład ww. nieruchomości spowoduje konieczność zarejestrowania przez Panią działalności gospodarczej i zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% lub też innego podatku dochodowego.

Zdaniem Pani sprzedanie ww. działki nie spowoduje konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, jak również konieczności zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na fakt, iż jest Pani właścicielem ww. nieruchomości ponad 5 lat oraz nigdy wcześniej jak i obecnie nie zajmowała się Pani kupowaniem i sprzedawaniem nieruchomości, ani też nie wykorzystywała Pani nabytej w drodze spadku po rodzicach nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, (...), przy czym dodatkowo z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy, wynika, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza. Pojęcie "działalność gospodarcza" zostało zdefiniowane w przepisach art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według ustawodawcy jest to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek /.../

Ponadto zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt.1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi /.../

A zatem kierując się wyżej cytowanymi przepisami należy stwierdzić, że ustawodawca przewidział trzy sytuacje, których zaistnienie spowoduje powstanie przychodu w sensie podatkowym.
Jedną z nich jest fakt uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, której zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia, przy czym przychód ze zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku dodatkowo podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym, drugą fakt uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na handlu nieruchomościami, natomiast trzecią fakt uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że zamierza Pani sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku w 1993r., tak więc należącą do Pani już ponad 10 lat, co wyklucza zakwalifikowanie potencjalnego przychodu do opodatkowania, z uwagi na niespełnienie warunków o których mowa w ww. przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto nie prowadzi Pani działalności gospodarczej polegającej na handlu nieruchomościami oraz nigdy wcześniej jak i obecnie nie zajmowała się kupowaniem i sprzedawaniem nieruchomości, a jedynie zamierza Pani sprzedać jedną z działek wchodzących w skład ww. nieruchomości. Tak więc nie można stwierdzić, że jednorazowa sprzedaż ma charakter ciągły, zorganizowany i służy stałemu uzyskiwaniu dochodów - zarobków. Zatem brak jest przesłanek wskazujących na prowadzenie przez Panią działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami, co wyklucza zakwalifikowanie potencjalnego przychodu do opodatkowania, z uwagi na niespełnienie warunków o których mowa w ww. przepisach art. 5a pkt 6 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc, w przypadku jednorazowej sprzedaży składnika majątku nie wystąpi konieczność rejestracji działalności gospodarczej w tym zakresie.

Ponadto, nigdy nie wykorzystywała Pani ww. nieruchomości do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług porządkowych. Tak więc fakt, iż ww. nieruchomość nigdy nie stanowiła składnika majątku Pani firmy wyklucza zakwalifikowanie potencjalnego przychodu do opodatkowania, z uwagi na niespełnienie warunków o których mowa w ww. przepisach art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadku uzyskania przez Panią przychodu ze sprzedaży ww. nieruchomości brak jest podstaw do jego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto informuje się, że w zakresie podatku VAT od towarów i usług otrzyma Pani odrębną odpowiedź.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto, w myśl przepisów art. 14b §1 i §2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa nie jest dla Pani wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pani i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art.14a §4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 §2 pkt 1 tej ustawy wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art.239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj