Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/61/05
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/61/05
Data
2005.10.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działki
grunty rolne
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości działek rolnych położonych na terenie mieszkalnictwa rolniczego stanowiących osobisty majątek podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.2005r. dotyczące zapytania o to czy sprzedaż nieruchomości działek rolnych położonych na terenie mieszkalnictwa rolniczego stanowiących osobisty majątek podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podzielam Pani stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 1997 roku nabyła Pani grunt rolny w gminie X. Następnie z tego gruntu wydzieliła Pani 8 działek rolnych, które potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane gdyż wg wypisu z planu zagospodarowania gminy jest to teren mieszkalnictwa rolniczego.

Jedną z przedmiotowych działek sprzedała Pani w listopadzie 2004r. a obecnie planuje Pani sprzedaż dwóch działek. Jednocześnie oświadcza Pani, że w najbliższym okresie nie planuje Pani sprzedaży innych działek oprócz wyżej wymienionych. Ponadto nie wszystkie wydzielone działki są działkami budowlanymi. Niektóre z wydzielonych działek nie mogą być sprzedane jako działki budowlane, gdyż przebiegają pod linią wysokiego napięcia. Wg wyjaśnień Pani, będą to zawsze działki rolne.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 2 pkt 6 towarami w rozumieniu w/w ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców i usługodawców również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sprzedaż gruntów stanowiących majątek osobisty ma charakter incydentalny. Biorąc pod uwagę, że dokonuje Pani sprzedaży nieruchomości ze swego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że działania te nie zmierzają do nadania im zorganizowanego charakteru, a sprzedawane towary nie były nabywane w celu ich zbycia należy uznać, że w/w czynności nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj