Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-38a-2/2005
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-38a-2/2005
Data
2005.11.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
koszty uzyskania przychodów
pokoje na wynajem
remonty


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup usług i materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia koniecznych remontów i zaadaptowania pomieszczeń na wynajem dla turystów, można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej, pomimo iż usługi agroturystyczne w wymiarze nieprzekraczającym wynajmu 5 pokoi korzystają z ustawowego zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?


U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z przepisem art.14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Natomiast zgodnie z §2 tegoż art.14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 10 sierpnia 2005 r. stanu faktycznego wynika, iż jest Pan osobą prowadzącą działalność gospodarczą i zamierza Pan wspólnie z żoną zakupić gospodarstwo rolne z zabudowaniami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym, który zamierzacie Państwo wykorzystywać do działalności polegającej na świadczeniu usług agroturystycznych, prowadzonych w niewielkim wymiarze. Ze złożonych wyjaśnień wynika, że działalność agroturystyczna ograniczałaby się jedynie do wynajmowania maksymalnie 5 pokoi i ewentualnie do zapewnienia osobom przebywającym na wypoczynku posiłków.
W związku z działalnością agroturystyczną zamierzacie Państwo przeprowadzić niezbędne remonty budynku mieszkalnego, polegające na zaadaptowaniu poddasza na cele mieszkalne dla turystów.

Do tutejszego organu podatkowego zwrócili się Państwo z prośbą o jednoznaczną wykładnię, czy wydatki poniesione na zakup usług i materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia koniecznych remontów i zaadaptowania pomieszczeń na wynajem dla turystów, można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej, pomimo iż usługi agroturystyczne w wymiarze nieprzekraczającym wynajmu 5 pokoi korzystają z ustawowego zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych;

Zdaniem Państwa ww. wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art.21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Z brzmienia powołanego przepisu oraz informacji zawartych we wniosku wynika, że zamierzacie Państwo spełniać wszystkie niżej wymienione kryteria, o których mowa w przepisach art. 21 ust.1 pkt 43 ww. ustawy, tj.:
- przedmiotem usług będzie wynajem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku oraz usługi w zakresie ich wyżywienia
- pokoje będą znajdować się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekroczy 5
i poprzez to korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast wątpliwości Państwa dotyczą możliwości zakwalifikowania wydatków, jakie zamierzacie ponieść na adaptację poddasza do kosztów uzyskania przychodów.
Ustalając koszty prowadzonej działalności należy mieć na uwadze przepisy art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.
Zgodnie z art.23 ust.1pkt 1c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych /.../. Natomiast zgodnie z przepisami art.22g ust.17 ww. ustawy jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust.1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500,00 zł. /.../.
Pojęcia zawarte w ww. przepisach zostały zdefiniowane w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 13.03.1995 r. nr PO 3/722-160/94, według którego:
- przebudowa to wykonanie robót wprowadzających istotne zmiany w obiekcie, dostosowujących go do zmienionych potrzeb i warunków technicznych
- rozbudowa to powiększenie budynków i budowli (zwiększenie ich kubatury lub powierzchni zabudowy)
- rekonstrukcja to odtworzenie (odbudowanie zniszczonego obiektu- adaptacja to przystosowanie go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie mu nowych cech
- modernizacja to unowocześnienie, zmiana charakteru modernizowanego obiektu, przystosowanie go do zmienionych warunków, nadanie mu nowych cech użytkowych pozwalających np. na obniżenie kosztów eksploatacji,
Natomiast istotą remontu jest wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy, niezwiększający jego wartości początkowej.) w miejscu jego dotychczasowej lokalizacji

Zatem biorąc pod uwagę złożone wyjaśnienia tutejszy organ podatkowy stwierdza, że wydatki, które zamierzacie Państwo ponieść w związku z adaptacją poddasza na cele działalności agroturystycznej nie będą polegały na przywróceniu pierwotnego stanu technicznego obiektu lecz na jego przystosowaniu do nowych celów, stąd w świetle wyżej cytowanych przepisów nie będą bezpośrednio stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki będą, do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania, powiększały jego wartość początkową. Zatem będą Państwo mieli prawo zaliczania ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów jedynie w formie odpisów amortyzacyjnych.

Zważywszy równocześnie na fakt, iż prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą informuje się , że przepisy art. 22 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Z art.22 ust.3a ustawy wynika natomiast, że zasadę, o której mowa w ust.3 stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt.1 i 2.

Z powyższego wynika, że wydatki ponoszone w ramach określonej działalności stanowią koszty uzyskania przychodów tylko wówczas gdy zachodzi związek przyczynowo - skutkowy z uzyskanymi przychodami oraz że należy odpowiednio przyporządkować koszty uzyskania przychodów odrębnie do części dochodów podlegających opodatkowaniu i odrębnie do części dochodów niepodlegających opodatkowaniu z tego samego źródła przychodów.
W tym celu koszty uzyskania przychodów należy ewidencjonować w sposób umożliwiający odniesienie ich do poszczególnych rodzajów dochodów, a jeżeli są to koszty wspólne, należy je ustalić w sposób proporcjonalny.
W związku z powyższym należy mieć na uwadze, iż nie ma możliwości obciążania kosztów prowadzonej, w zakresie usług budowlanych, działalności gospodarczej wydatkami ponoszonymi w celu osiągania przychodów z agroturystyki.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisów art.14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pana i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art.14a §4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 § 2 pkt 1 tej ustawy wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.222, w związku z art.239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj