Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1-423-14-2004-GB
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-423-14-2004-GB
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
obniżenie kapitału zakładowego
umorzenie udziałów
wynagrodzenie udziałowców


Pytanie podatnika
Czy umorzenie udziałów wspólnika Spółki z.o.o. bez wynagrodzenia powoduje powstanie przychodu określonego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy czynność ta powoduje powstanie przychodu u wspólników tej spółki?
Jakie mogą wystąpić podatkowe skutki umorzenia udziałów bez wynagrodzenia za zgodą wspólnika?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004 r. (data wpływu: 09.08.2004 r.), uzupełnione pismami z dnia 10.09.2004 r. (data wpływu: 16.09.2004 r.), z dnia 08.10.2004 r. oraz z dnia 24.11.2004 r. (data wpływu: 29.11.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji dotyczących podatkowych skutków umorzenia udziałów w spółce z o.o., działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje co następuje:

Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego, przedłożonego dnia 26.10.2004 r. Aktu notarialnego Rep. A Nr (...) z dnia 05.05.2004 r. oraz dnia 29.11.2004 r. odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS wg stanu na 29.09.2004 r., a także umowy Spółki (Akt notarialny Rep. A Nr (...) z dnia 05.05.2004 r. wynika, że Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, na podstawie art. 199 Kodeksu spółek handlowych oraz umowy Spółki, za zgodą wspólnika umorzyło wszystkie jego udziały bez wynagrodzenia.Po umorzeniu udziałów Spółka dokonała obniżenia kapitału zakładowego, co zostało zaewidencjonowane w księgach Spółki na kapitale zapasowym. Jednocześnie na podstawie art. 264 § 2 Ksh podwyższono kapitał zakładowy Spółki w wysokości równej kwocie umorzenia, poprzez utworzenie nowych udziałów. Podwyższony w ten sposób kapitał zakładowy został objęty przez dwóch z dotychczasowych wspólników poprzez wniesienie do niego wkładów pieniężnych.

Wątpliwości Spółki dotyczą następujących problemów:
- czy umorzenie udziałów wspólnika bez wynagrodzenia powoduje powstanie przychodu określonego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
- czy czynność ta powoduje powstanie przychodu u wspólników tej Spółki
- jakie mogą wystąpić podatkowe skutki umorzenia udziałów bez wynagrodzenia

Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 199 § 1 Ksh udział może być umorzony tylko w sytuacji, gdy umowa spółki tak stanowi.Umorzenie udziału wymaga powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników (art. 199 § 2 Ksh).
Z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych wynika, że w przypadku umorzenia dobrowolnego za zgodą wspólnika, nabycie udziału przez spółkę może nastąpić bez wynagrodzenia.

W takiej sytuacji Spółka nie uzyskuje przychodu. A zatem nabycie przez Spółkę części udziałów bez wynagrodzenia wspólnika w celu ich umorzenia jest dla Spółki podatkowo obojętne.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów. Ponieważ umorzenie przez Spółkę jej udziałów nastąpiło bez wynagrodzenia, wspólnik, którego udziały zostały umorzone nie uzyskał dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Również u pozostałych wspólników Spółki, której udziały zostały umorzone, czynność ta nie stanowi przychodu, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego nadmienia, że każde przekazanie w przeszłości całości czy też części kapitału zapasowego na kapitał zakładowy w obecnym stanie prawnym spowoduje powstanie obowiązku podatkowego u udziałowców Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj