Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PD II/415-16/05/I
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD II/415-16/05/I
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Żądanie stwierdzenia nadpłaty


Słowa kluczowe
korekta
stwierdzenie nadpłaty
zwolnienie z pobrania
zwrot zaliczek


Pytanie podatnika
Czy pracodawca może dokonać zwrotu pracownikowi uprzednio pobranych zaliczek na podatek, pomimo otrzymania decyzji organu podatkowego zwalniającej płatnika z obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy, w związku z poniesionymi przez podatnika (pracownika) wydatkami na cele mieszkaniowe?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Zakład pracy w dniu 10.03.2005 r. otrzymał decyzję naczelnika urzędu skarbowego zwalniającą z obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości odpowiadającej kwocie 19% wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe przez pracownika. Przedmiotowa decyzja nie została jednak uwzględniona przez pracodawcę, który pobrał i odprowadził zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego za kwiecień, maj i czerwiec 2005 r.

Stanowisko płatnika:

Pracodawca powinien sporządzić korekty deklaracji PIT-4 za miesiące IV, V i VI 2005 r. oraz dokonać zwrotu zaliczki na podatek pobranej pracownikowi.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 22 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) organ podatkowy w drodze decyzji na wniosek podatnika może dokonać zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku w sytuacji gdy podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy. Powyższy przepis odnosi się do poszczególnych podatników stwarzającmożliwość indywidualizowania rozstrzygnięć dokonywanych przez organy podatkowe w zależności od konkretnej sytuacji, w której znajduje się wnioskodawca.Ze złożonego pisma w sprawie interpretacji wynika, że pracodawca pomimo otrzymania w terminie decyzji organu podatkowego zwalniającej z obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy, pobrał zaliczki od wynagrodzeń wymienionego w sentencji decyzji pracownika za trzy kolejne miesiące 2005 r. Pracownik, którego dotyczyła przedmiotowa decyzja wystąpił do pracodawcy o zwrot pobranych zaliczek na podatek.Instytucja stwierdzenia nadpłaty jest ściśle związana z techniką postępowania podatkowego opartą na samoobliczaniu podatkowym lub obliczaniu podatku przez płatnika i odnosi się m.in. do przypadków powstania nadpłaty w następstwie błędów i wadliwego postępowania zarówno podatników, jak i płatników oraz inkasentów. Płatnik lub inkasent w myśl art. 75 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jeżeli:
1/ w złożonej deklaracji wykazał oraz wpłacił podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku,
2/ w złożonej deklaracji wykazał oraz wpłacił podatek w wysokości większej od należnej,
3/ nie będąc obowiązanym do składania deklaracji, wpłacił podatek w wysokości większej od należnej.
W przypadku wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty przez płatnika jest on zobowiązany na podstawie art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej do złożenia skorygowanej deklaracji, zgodnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W każdym przypadku badania zasadności wniosku o stwierdzenie nadpłaty organ podatkowy musi nie tylko stwierdzić, czy faktycznie występuje stan noszący znamiona nadpłaty w rozumieniu art. 72 cytowanej ustawy oraz czy w przypadku jej istnienia prawidłowo określono jej wielkość we wniosku, lecz również, czy w sprawie nie zachodzi negatywna przesłanka do stwierdzenia nadpłaty jaką jest przedawnienie prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.
Reasumując rozpatrywaną sprawę należy stwierdzić, że w zaistniałej sytuacji (wydania decyzji na podstawie art. 22 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej) pracodawcy jako płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługuje prawo złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanymi deklaracjami PIT-4 oraz dokonania zwrotu podatnikowi niesłusznie pobranej zaliczki na podatek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj