Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-88/05
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-88/05
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
sprzedaż praw
sprzedaż przedsiębiorstwa
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży wymienionych w par. 3 pkt 1-7 "umowy przedwstępnej "( dot.sprzedaży Zakładu nie sporządzającego samodzielnie bilansu ) praw i obowiązków lub czy ma przy ich sprzedaży zastosowanie zwolnienie od podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.07.2005r.), znak: L.dz. DK/666/05, uzupełnionego pismem z dnia 09.09.2005r. znak: L.dz. S/748/05, oraz pismem z dnia 16.09.2005r., znak: L.dz. DK/757/05 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki VAT lub zwolnienia z opodatkowania przy zbyciu:

  • praw i obowiązków do eksploatacji kopalni kruszywa;
  • praw i obowiązków do informacji zawartej w dokumentacji geologicznej złoża kruszywa naturalnego;
  • praw i obowiązków do dzierżawy działek;
  • praw i obowiązków wynikających z decyzji Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w sprawie wyłączenia z produkcji leśnej działki;
  • praw i obowiązków wynikających z decyzji Urzędu Wojewódzkiego w sprawie udzielania koncesji na wydobywanie kruszywa ze złoża;
  • praw i obowiązków do informacji z aktualizacyjnego operatu ewidencyjnego zmian w zasobach złoża;
  • praw do nakładów trwałych na urządzenia żwirowni w postaci: studni głębinowej, zbiorników na wodę, drogi dojazdowej i placu składowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 18.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.07.2005r.), znak: L.dz. DK/666/05, uzupełnionego pismem z dnia 09.09.2005r. znak: L.dz. S/748/05, oraz pismem z dnia 16.09.2005r., znak: L.dz. DK/757/05, Strona zwróciła się o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik chce dokonać zbycia wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, obejmującej prawa i obowiązki, środki trwałe oraz nakłady trwałe, maszyny i urządzenia związane z prowadzeniem żwirowni. Strona zaznacza, iż w dotychczasowej działalności ww. wyodrębniona część przedsiębiorstwa nie była zakładem samodzielnie sporządzającym bilans.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Jakiej wysokości stawkę VAT należy zastosować przy zbyciu wymienionych w wystąpieniu praw i obowiązków; czy ma do nich zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług przy ich zbyciu...

Zdaniem podatnika, sprzedaż w zakresie praw, w tym nakładów inwestycyjnych na cudzym gruncie nie stanowi sprzedaży towarów i usług, które podlegałoby opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego

Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub nieruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. orzeczenia sądów.

Jednocześnie stosownie do art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo przepisów szczególnych.

Zgodnie z dyspozycją art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do m.in. transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa nie sporządzająca samodzielnie bilansu. A zatem jej sprzedaż nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT (na podstawie w/w przepisu art.6).

W związku z objęciem zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatkiem od towarów i usług opodatkowaniu podlegać będą poszczególne składniki materialne i niematerialne składające się na transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 5 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwany dalej "podatkiem" podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru zwiera art. 2 pkt. 6 ww. ustawy, zgodnie którym poprzez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów ustawy o statystyce publicznej, a także grunty.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano, dla jej potrzeb, pojęcia wartości niematerialnych i prawnych.

Należy zatem uznać, iż wartościami tymi są wartości niematerialne i prawne wymienione w art.16 b i art.16 c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.).

W świetle tych przepisów wartościami niematerialnymi i prawnymi są:

  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  • licencje,
  • prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,
  • wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know- how),
  • wartość firmy,
  • koszt prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika,
  • prawo wieczystego użytkowania gruntu.

Definicję powyższą spełniać będą także poniesione nakłady inwestycyjne na cudzym gruncie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż zbycie praw i obowiązków wymienionych we wniosku stanowi odpłatne świadczenie zgodnie z art. 8 ust.1 pkt. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu 22% stawką VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj