Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/415-11/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/415-11/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
pracownik
siedziba


Pytanie podatnika
Czy diety, wypłacane pracownikom, wykonującym pracę kierowcy, zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pani Ł., zawarte we wniosku z dn. 16 sierpnia 2005r., w którym Podatnik stwierdził, że diety, wypłacane pracownikom, wykonującym pracę kierowcy, zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

W dn. 16 sierpnia 2005r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pani Ł. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na wezwanie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego zapytanie uzupełnione zostało o istotne elementy stanu faktycznego sprawy w dn. 13 września 2005r.

Pani Ł. stwierdziła we wniosku, że kierowcy zatrudnieni są w jej przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę i realizują na jej polecenie wyjazdy do klientów w kraju i za granicą. Kierowcy mają zagwarantowane miejsce do spania w samochodzie albo motelu. W umowach o pracę z tymi pracownikami jako miejsce pracy określono siedzibę zakładu, czyli S., natomiast zajmowane stanowisko określono następująco: kierowca wózka widłowego, kierowca samochodu, konwojent, obsługa procesu suszenia, obsługa procesu skupu i sprzedaży towarów świeżych oraz techniczna obsługa magazynów - chłodni i suszarni. Pracownicy, których dotyczy pytanie, zgodnie z umową o pracę i zakresem czynności w zależności od potrzeb pozostają w zakładzie i wykonują czynności na miejscu, a innym razem na polecenie dowożą towar do kontrahentów za granicą i dbają o dokonanie należytego odbioru jakościowego towaru u nabywcy zagranicznego. Zdaniem Wnioskodawcy, kierowcy mają prawo do otrzymywania zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych diet z tytułu podróży służbowych.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

1) art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, z późn. zmianami), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

a) podróży służbowej pracownika,

b) podróży osoby niebędącej pracownikiem,

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13;

2) art. 77 ze zn. 5 §1 ustawy z dn. 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94, z późn. zmianami), zgodnie z którym pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów, związanych z podróżą służbową;

3) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 19 grudnia 2002r. (Dz. U. z 2002r., Nr 236, poz. 1991, z późn. zmianami) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju;

4) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 19 grudnia 2002r. (Dz. U. z 2002r., Nr 236, poz. 1990, z późn. zmianą) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji podróży służbowej, która jest swoistą konstrukcją prawa pracy. Jak wynika z treści art. 77 ze zn. 5 §1 ustawy - Kodeks pracy, podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Z powyższego przepisu wynika, że aby dany wyjazd mógł być uznany za podróż służbową, muszą być spełnione następujące warunki:

1. celem podróży jest wykonywanie określonego zadania służbowego na polecenie pracodawcy,

2. zadanie jest wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika.

Ad. 1) Zgodnie z wyjaśnieniami Podatnika pracownicy, których dotyczy wniosek, wyjeżdżają do klientów w kraju i za granicą z towarem wyłącznie na wyraźne polecenie pracodawcy, w terminie i do państwa określonego przez zakład pracy. Stanowiska, zajmowane przez tych pracowników, określone zostały w umowach o pracę jako: kierowca wózka widłowego, kierowca samochodu, konwojent, obsługa procesu suszenia, obsługa procesu skupu i sprzedaży towarów świeżych oraz techniczna obsługa magazynów - chłodni i suszarni. Z wyjaśnień Wnioskodawcy wynika, że pracownicy ci w zależności od bieżących potrzeb realizują zadania w siedzibie przedsiębiorstwa, albo realizują wyjazdy z towarem. Podróże pracowników nie odbywają się więc w sposób stały, gdyż wykonują oni swe obowiązki również w siedzibie pracodawcy. Można z tego wywieść wniosek, że podróże tych pracowników cechują się incydentalnością oraz tymczasowością pobytu, co przemawia za tym, aby wyjazdy te uznać za podróże służbowe.

Ad. 2) Siedziba pracodawcy znajduje się w miejscowości S. Jako miejsce pracy w umowach o pracę określono również siedzibę zakładu, czyli S. Wynika z tego, że pracownicy, których dotyczy pytanie Podatnika, realizując wyjazdy krajowe i zagraniczne, wykonują zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, a także poza ich stałym miejscem pracy, określonym w umowie o pracę.

Podróże, odbywane przez tych pracowników wypełniają więc ustawową definicję podróży służbowej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13. Jak wynika z powyższego, należności wypłacane pracownikowi z tytułu odbywania podróży służbowych w wysokości nieprzekraczającej kwot określonych w wyżej przytoczonych rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej:

a) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju;

b) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,

- korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączają żadnej kategorii pracowników z kręgu osób, którym przysługuje zwolnienie diet i innych należności za czas podróży służbowej od podatku dochodowego. W związku z tym należy uznać, że - skoro wyjazdy pracowników, zatrudnionych w Pani przedsiębiorstwie spełniają definicję podróży służbowej - diety i inne należności wypłacane za czas takiej podróży zwolnione są od podatku dochodowego.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj