Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-28/I/05
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-28/I/05
Data
2005.05.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
emerytura


Pytanie podatnika
Czy dochody uzyskane z tytułu emerytury z USA podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ) po rozpatrzeniu wniosku Pani xxx z dnia 18.02.2005r ( uzupełnionego w dniach 16.03.2005r i 13.04.2005r ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania emerytur zagranicznych

stwierdzam , że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatniczka otrzymuje emeryturę krajową oraz emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki wypłacaną przez bank. Od emerytury zagranicznej został pobrany podatek w USA.

Do tut. urzędu wystąpiono z pytaniem czy dochód z tytułu emerytury zagranicznej uzyskany ze USA podlega łącznemu opodatkowaniu z innymi dochodami uzyskanymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem Podatniczki dochody z tyt. emerytury zagranicznej z USA nie podlegają łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi dochodami krajowymi.

Stosownie do treści art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14, poz.176 z późn.zm), osoby fizyczne , jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W większości umów międzynarodowych określona jest zasada, zgodnie z którą emerytura wypłacana z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacona osobie mającej miejsce zamieszkania w jednym z państw, podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie, tj. w państwie zamieszkania. W takim przypadku emerytura ta będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce łącznie z innymi dochodami uzyskanymi przez daną osobę ( np. łącznie z emeryturą polską ).

Unormowania prawne w zakresie opodatkowania dochodów amerykańskich reguluje umowa zawarta między Polską Rzeczypospolitą Ludową a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 8 października 1974r ( Dz. U. z1976r, nr 31 poz.178 i 179 ) .

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21 i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych

przepisów. Pojęcie dochodu zostało skonkretyzowane poprzez zawartą w art. 9 ust. 2 tej ustawy ogólną definicją dochodu – rozumianą jako nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym, z zastrzeżeniami wymienionymi w tym przepisie.

Z treści art.27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli podatnik osiąga poza dochodami krajowymi, dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obecnym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym , a umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podatek zapłacony za granicą odlicza się od podatku należnego w Polsce.

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą od podatku należnego w Polsce nie może jednak przekraczać tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Zasady i tryb poboru zaliczek miesięcznych określony został w art. 35 ust.1 i 3 ustawy podatkowej, zgodnie z którym banki jako płatnicy zobowiązane są do poboru zaliczek miesięcznych od wypłaconych rent i emerytur zagranicznych , stosując jednocześnie postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem , z którego pochodzą te emerytury lub renty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj