Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/38/EB/05
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/38/EB/05
Data
2005.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
adaptacja
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika:
Czy poniesione wydatki związane z adaptacją strychu na cele mieszkalne można rozliczyć w ramach "dużej ulgi budowlanej" czy jako wydatki związane z remontem i modernizacją mieszkania?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 02.09.2005r (wpływ do US 02.09.2005r) w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących kwestii skorzystania z odliczeń wydatków w ramach "dużej ulgi budowlanej" związanej z adaptacją strychu na cele mieszkalne lub też ulgi remontowej.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz.U.Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa.

Pismem z dnia 02.09.2005r zwrócił się Pan z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w dniu 01.09.2005r zawarli Państwo umowę na adaptację części strychu na cele mieszkaniowe. Z zawartej umowy wynika, iż w chwili obecnej jesteście Państwo dysponentami, którzy w okresie 2 lat zobowiązują się do przeprowadzenia adaptacji pomieszczenia strychowego na cele mieszkalne zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa budowlanego. W związku z powyższym pytanie brzmi: czy poniesione wydatki związane z adaptacją strychu na cele mieszkalne można rozliczyć w ramach "dużej ulgi budowlanej" czy jako wydatki związane z remontem i modernizacją mieszkania.

Analizując powyższą sprawę należy stwierdzić:

Z dniem 01stycznia 2002r, art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) , który stanowił o ulgach mieszkaniowych, otrzymał nowe brzmienie na mocy ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134 poz. 1509) , co spowodowało wykreślenie z ustawy, od dnia 01 stycznia 2002 roku, ulg mieszkaniowych polegających na prawie do odliczenia od podatku między innymi wydatków związanych z przystosowaniem pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne ( w tym przypadku części strychu na mieszkanie).
W konsekwencji powyższego, ci podatnicy, którzy ponieśli tego rodzaju wydatki po 01 stycznia 2002 roku nie nabywają prawa do ich odliczenia w zeznaniach podatkowych.

W myśl przepisu zawartego w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956 z 2003r) podatnicy, którzy w latach 2004-2005 ponoszą wydatki mieszkaniowe, korzystają z odliczenia w myśl zasad określonych w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003roku, który stanowi iż: podatek dochodowy od osób fizycznych (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).Tak więc podstawowym warunkiem do odliczenia wyżej wspomnianych wydatków, oprócz posiadanej faktury wystawionej przez podatnika podatku VAT, jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu lub budynku. Tytułem takim może być własnościowe prawo do lokalu lub budynku mieszkalnego, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa użyczenia, przydział.

Z załączonej do wniosku umowy zawartej pomiędzy Państwem a Zarządem Budynków Mieszkalnych, w § 12, wyraźnie określono, iż po wykonaniu adaptacji części strychu i odbiorze, z dysponentem zostanie podpisana umowa najmu na adaptowany lokal mieszkalny. Tak więc w chwili obecnej w trakcie prowadzonych prac adaptacyjnych nie posiadacie Państwo żadnego tytułu prawnego, który umożliwiałyby skorzystanie z odliczeń.Należy także zauważyć, że zakres prac, które Państwo wykonacie, nie kwalifikuje się do remontu i modernizacji. Przez remont i modernizację należy rozumieć wykonanie takich prac, które odtwarzają, regenerują, unowocześniają już istniejącą substancję. W Państwa przypadku, pomieszczenia strychowe w efekcie końcowym staną się pomieszczeniami mieszkalnymi z pełnym wyposażeniem we wszelkiego rodzaju instalacje, ściany, podłogi, sufity itp.
A zatem, nie mamy tu do czynienia z odtworzeniem czy unowocześnieniem lecz z budowa czegoś nowego.

Wobec powyższego, z uwagi na:
1)likwidację "dużej ulgi budowlanej"
2)brak tytułu prawnego do przydzielonego pomieszczenia
3)zakresem robót wykraczających poza remont i modernizacjęnie macie Państwo możliwości skorzystania z ulgi budowlanej czy remontowej.

Należy stwierdzić, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 OP.

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 Dz.U.Nr 8 poz.60 ze zm.) służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj