Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-419/05/MŻ
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-419/05/MŻ
Data
2005.09.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym:w przypadku zaniechania realizacji inwestycji, obowiązek odpowiedniego obniżenia podatku naliczonego, wykazanego uprzednio w rozliczeniach VAT jako podlegający odliczeniu podatek naliczony od środków trwałych podlegających amortyzacji, powstaje w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji;zmianę kwalifikacji podatku naliczonego należy uwzględnić w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji, poprzez uwzględnienie korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za ten miesiąc;w konsekwencji, nie będzie konieczne dokonywanie korekt deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe poprzedzające miesiąc podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 5.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że realizowała Ona inwestycję w zakresie budowy centrum handlowego, ponosząc wydatki związane z realizacją tego projektu. W oparciu o obowiązujące przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) rozliczała podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową centrum handlowego. Na skutek okoliczności, na które Strona nie miała wpływu, rozpoczęta inwestycja nie została jednak zrealizowana. Wobec powyższego Strona podjęła w grudniu 2001 r. decyzję o jej zaniechaniu.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym:

w przypadku zaniechania realizacji inwestycji, obowiązek odpowiedniego obniżenia podatku naliczonego, wykazanego uprzednio w rozliczeniach VAT jako podlegający odliczeniu podatek naliczony od środków trwałych podlegających amortyzacji, powstaje w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji;

zmianę kwalifikacji podatku naliczonego należy uwzględnić w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji, poprzez uwzględnienie korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za ten miesiąc;

w konsekwencji, nie będzie konieczne dokonywanie korekt deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe poprzedzające miesiąc podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji.

Zgodnie z zasadą podatku od towarów i usług, wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W myśl art. 20 ust. 2 ustawy podatnik mógł zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Tym samym odliczenie podatku naliczonego było związane wyłącznie z nabyciem towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W przypadku zaniechania inwestycji odliczony „na bieżąco” podatek naliczony od zakupów dotyczących tej inwestycji winien zostać – z uwagi na zanik w/w związku - skorygowany, gdyż wydatki takie nie stanowią (przestają stanowić) koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

Skoro zaś nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to zastosowanie ma art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostawał w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Aczkolwiek przepisy o podatku od towarów i usług nie określają wprost, kiedy (w rozliczeniu za który okres) wspomniana korekta powinna być dokonana, to zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego przyjąć należy, iż w rozliczeniu podatku za okres, w którym przestały istnieć przesłanki odliczenia w świetle art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w związku z

art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w miesiącu, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji. Korekta powinna być dokonana poprzez pomniejszenie podatku naliczonego, o który podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego za ten okres, o łączną kwotę uprzednio odliczonego podatku naliczonego związanego z zaniechaną inwestycją. W konsekwencji nie jest konieczne dokonywanie korekt deklaracji za poszczególne okresy rozliczeniowe, w których faktycznie dokonano odliczenia tego podatku.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj