Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443/44/2004/TR
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443/44/2004/TR
Data
2004.12.31



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
pożyczka


Pytanie podatnika
Podatnik zgodnie z odrębnymi przepisami prawa dokonuje odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Środki tam zgromadzone przeznaczone są między innymi na udzielanie pożyczek na cele remontowe i mieszkaniowe. Pożyczki, udzielane swoim pracownikom podlegają oprocentowaniu. Czy odsetki od udzielanych pożyczek stanowią podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług z dnia 23.12.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.12.2004 r.), wyjaśnia co następuje.

Podatnik, zgodnie z odrębnymi przepisami prawa, dokonuje odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Środki tam zgromadzone przeznaczone są między innymi na udzielanie pożyczek na cele remontowe i mieszkaniowe. Pożyczki, jakich udziela Wnioskodawca swoim pracownikom podlegają oprocentowaniu. Podatnik zadaje pytanie, czy odsetki od udzielanych pożyczek stanowią podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług. W jego ocenie, kwoty otrzymanych odsetek nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Odpowiadając na powyższe zapytanie, na wstępie należy podkreślić, że zapytanie nie zostało sformułowane w sposób czytelny. Definicja podstawy opodatkowania została zawarta w art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług. Co do zasady, stanowi ją wartość towaru, usługi, objęta regulacją ustawy o podatku od towarów i usług, od której należy obliczyć kwotę podatku. Czynności, o których mowa w piśmie: udzielanie pożyczek finansowych pracownikom w zamian za oprocentowanie, stanowią kategorię usług oznaczonych wg PKWiU 65.22 (usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym), w związku z czym korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (na podstawie załącznika Nr 4 poz. 3), stanowią więc czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo obniżania podatku należnego o naliczony.

Jeżeli usługi te stanowią dla Wnioskodawcy kategorię czynności świadczonych sporadycznie (a taki stan zapewne ma miejsce, ponieważ przedmiot działalności Podatnika nie jest związany z udzielaniem pożyczek), to zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, czynności tych nie uwzględnia się dla celów obliczania rocznej proporcji, o której mowa w art. 90 ust 3 ww. ustawy.

Powyższy stan prawny oznacza, że obroty uzyskiwane z tytułu świadczenia ww. usług na rzecz pracowników (stanowiące tu kwotę oprocentowania od pożyczek) pozostają poza regulacją ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj