Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-73/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-73/05
Data
2005.10.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek liniowy
pracodawca
spółka jawna
umowa o pracę
wspólnik
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenie wspólnika zatrudnionego w spółce na podstawie umowy o pracę, oraz możliwości opodatkowania w 2006r. dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki podatkiem liniowym?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej i jednocześnie w tejże spółce jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku np. głównego technologa. Otrzymywane wynagrodzenie nie stanowi kosztu uzyskania przychodu firmy. Wspólnik Pana również jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę jako tłumacz języka niemieckiego i również otrzymuje wynagrodzenie.

Zdaniem Pana w 2006 roku nie ma przeszkód do opodatkowania swoich dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym i jednocześnie dalej być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w spółce. Natomiast wynagrodzenie pobierane przez wspólników będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów w stosunku do pozostałych wspólników spółki jawnej, bowiem nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c ustawy tj. 19% podstawy obliczenia podatku.W świetle natomiast art. 9a ust. 3 w/w ustawy jeżeli podatnik który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.W stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika nie ma przeszkód prawnych do opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych przez Pana z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie wskazał pan wprawdzie jaki jest zakres usług świadczonych przez spółkę, a jaki wchodzi w zakres jego obowiązków jako pracownika niemniej jednak w ramach stosunku pracy nie wykonuje Pan czynności na rzecz podmiotu który jest jednocześnie odbiorcą usług świadczonych przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - w tym przypadku spółki oraz nie świadczy Pan usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, który jest jednocześnie pracodawcą. Z tytułu udziału w spółce podatnik uzyskuje przychody jako jej wspólnik.Odnośnie kosztów uzyskania przychodów z tytułu wypłaty wynagrodzenia należnego wspólnikowi spółki jawnej z tytułu umowy o pracę należy wskazać, że w stosunku tylko do tego podatnika (wspólnika spółki jawnej), którego małżonek, małoletnie dzieci wspólnika i on sam pobierał wynagrodzenie za pracę na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką jawną, tego rodzaju wydatek nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej w spółce jawnej. Wynagrodzenie to zaś będzie kosztem uzyskania przychodu w stosunku do pozostałych wspólników spółki jawnej, z którymi pracownik spółki (wspólnik lub małżonek wspólnika spółki) nie pozostawał w więzach pokrewieństwa.Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w spółce cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj