Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/165/04
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/165/04
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności
usługi najmu


Pytanie podatnika
Zakład Opieki Zdrowotnej wynajmuje pomieszczenia na podstawie zawartej umowy, w której termin płatności z tytułu świadczenia usług najmu w miesiącach: wrzesień, październik, listopad 2004 r.określono na miesiąc listopad 2004 r. Na wystawionych fakturach termin płatności również został określony na listopad 2004 r. Wcześniej nie wpłynęły z tego tytułu żadne wpłaty. Pytanie dotyczy kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia ww. usług najmu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 28 grudnia 2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 28 grudnia 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r. - informuje :

Z treści pisma wynika, że Zakład Opieki Zdrowotnej wynajmuje pomieszczenia na podstawie zawartej umowy, w której termin płatności z tytułu świadczenia usług najmu w miesiącach: wrzesień, październik, listopad 2004 r. określono na miesiąc listopad 2004 r. Na wystawionych fakturach termin płatności również został określony na listopad 2004 r. Wcześniej nie wpłynęły z tego tytułu żadne wpłaty.
Pytanie dotyczy kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia ww. usług najmu ?

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Artykuł 19 ust. 15 ww. ustawy stanowi, iż w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-11 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z zawartą umową (przy braku wcześniejszych częściowych wpłat) obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu w miesiącu wrześniu 2004 r., październiku 2004 r. i listopadzie 2004 r. powstał w miesiącu listopadzie 2004 r. tj. zgodnie z terminem płatności określonym w ww. umowie .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj