Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-30/AG/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-30/AG/05
Data
2005.09.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
przyłączenie do sieci
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy Podatnik miał prawo ująć w rozliczeniu za 2000 rok rachunek wystawiony przez Zakład Energetyczny za przyłączenie do sieci energetycznej i odliczyć 19% wydatku w ramach ulgi remontowej? Czy Podatnik może zrobić korektę rozliczenia za 2000r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 14 lipca 2005r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza, iż stanowisko Pani jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 18 lipca 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek, w którym wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych, dotyczących możliwości odliczenia od podatku za 2000r. wydatków poniesionych za przyłączenie budynku mieszkalnego do sieci elektroenergetycznej .

W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniła Pani w treści wniosku.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznała Pani, iż wymienione we wniosku wydatki podlegają odliczeniu.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w 2000 roku, podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Stosownie do postanowień § 1 tego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację, uważa się wydatki poniesione na:1) zakup materiałów i urządzeń,2) zakup usług obejmujących:a) wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,b) transport materiałów i urządzeń,c) wykonawstwo robót,3) najem sprzętu budowlanego,4) opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów – w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.A zatem opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej mieści się w zakresie wydatków na remont i modernizację określonych w powołanym wyżej rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996r.

Ponadto zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2000 roku, wydatki na ww. cele ustala się na podstawie faktury lub rachunku, wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Zasady wystawiania faktur przez podatników podatku od towarów i usług zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 z późn. zm.). Na podstawie § 72 ww. rozporządzenia za faktury wystawione przez podatników nie obowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w § 36-44, 46-49, 50 ust. 1 i 2, § 51 i 53 tego rozporządzenia uznaje się rachunki, o których mowa w art. 87-90 wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa. W zakresie pojęciowym słowa faktura mieści się również pojęcie rachunek. W związku z powyższym jeżeli podatnik podatku od towarów i usług – Zakład Energetyczny nie uprawniony do wystawiania faktury VAT ze względu na fakt, iż opłata za przyłącze do sieci elektroenergetycznej jest czynnością nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, wystawił rachunek zgodnie z powołanymi przepisami Ordynacji podatkowej jest to również faktura wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 27 a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle ww. przepisów ustawy wystawiony przez Zakład Energetyczny rachunek, a nie faktura za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej będzie stanowić podstawę do odliczenia wydatku na cele mieszkaniowe, w rozumieniu art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisów art. 75 § 1 powołanej powyżej ustawy – Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Natomiast zgodnie z § 2 pkt 1 lit. „a” powyższego art. 75, uprawnienie określone w § 1 przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.

Zgodnie z art. 75 § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a) i b), oraz w pkt 2 lit. a) i b), podatnik (...) równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest zobowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Jak wynika z przedstawionego powyżej stanu prawnego, poniesione przez Panią wydatki za przyłączenie do sieci elektroenergetycznych podlegają odliczeniu od podatku w 2000r. o ile udokumentowane zostały w sposób określony przez ustawodawcę (faktura VAT, rachunek lub dowód odprawy celnej). Zatem przysługuje Pani prawo wniesienia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego za rok 2000.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Pani w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj