Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-II-PP-443/41/2005/KR
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-II-PP-443/41/2005/KR
Data
2005.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Delegacje ustawowe


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu prowadzonej inwestycji p.n. „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w miejscowości P.” na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W dniu 07-09-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek (uzupełniony pismem w dniu 12-09-2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina przeprowadza inwestycję pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w miejscowości P.” współfinansowaną w ramach programu SAPARD.

W ocenie wnioskodawcy Gmina nie będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nie ma możliwości w jakikolwiek sposób odzyskania podatku VAT z tytułu powyższej inwestycji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:

Gmina nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym nie będzie jej przysługiwało na ogólnych zasadach określonych w ustawie o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną inwestycją, gdyż prawo takie nabywa jedynie podmiot zarejestrowany i posiadający status podatnika VAT czynnego.

Z treści złożonego przez jednostkę wniosku wynika ponadto, iż umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została zawarta w dniu 25.06.2004r. Zgodnie z treścią § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach programu SAPARD dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Z uwagi na fakt, iż przedmiotową umowę zawarto po 1 maja 2004r., Gmina nie może również ubiegać się o zwrot podatku VAT w trybie § 27a ww. rozporządzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę jednostce nie przysługuje prawo obniżenia ani zwrotu podatku naliczonego związanego z wyżej opisaną inwestycją.

W związku z powyższym stanowisko jednostki w powyższej kwestii należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj