Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-28/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-28/05
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
umowa leasingu
wartość początkowa
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Jak ustalić wartość początkową środków trwałych wykupionyh z Funduszu Leasingowego?


W dniu 27.06.2005r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustalenia wartości początkowej dla środków trwałych wykupionych z Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

Na podstawie umowy leasingu operacyjnego w dniu 04.08.2004r. przejął Pan od Europejskiego Funduszu Leasingowego do użytkowania urządzenia chłodnicze. Czas trwania umowy wynosił 48 miesięcy to jest do 04.08.2008r.

Z tego tytułu wpłacony został czynsz inicjalny, opłata manipulacyjna oraz czynsz za okres od sierpnia 2004 r. do maja 2005 r.W maju 2005r. za zgodą leasingodawcy nastąpiło wcześniejsze zakończenie umowy i dokonał Pan wykupu całości sprzętu finalizując umowę fakturą zakupu z datą 30.05.2005r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego uważa Pan, iż ustalając wartość początkową środków trwałych wykupionych z Europejskiego Funduszu Leasingowego należy zaliczyć do niej wartość wynikającą z poszczególnych faktur czynszu leasingowego, opłaty inicjalnej, opłaty manipulacyjnej oraz faktury wykupu po pomniejszeniu o kwotę podatku od towarów i usług.

    Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych, uważa się w razie nabycia w drodze kupna cenę ich nabycie. Zgodnie zaś z art. 22g ust. 3 ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania , a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia oraz zmniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W/w przepis jednoznacznie stanowi, iż w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego za wartość początkową środka trwałego uważa się cenę nabycia w rozumieniu wyżej cytowanego przepisu art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem stanowisko Pana przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj