Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-32/PD/05
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-32/PD/05
Data
2005.09.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
czynsz
dodatki mieszkaniowe
odsetki za zwłokę
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy należy potrącić i w jakiej wysokości podatek dochodowy od osób fizycznych emerytowi, byłemu nauczycielowi, od wypłacanego w formie dodatku mieszkaniowego pełnego zwrotu czynszu wraz z należnymi odsetkami, zgodnie z prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 28 lipca 2005r. uzupełnionego pismem nr X z dnia 18 sierpnia 2005 r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Płatnika, stwierdza, iż stanowisko Jednostki jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem złożonym w dniu 01 sierpnia 2005 roku, uzupełnionym pismem nr X złożonym dnia 22 sierpnia 2005 r. Zespół Szkół w X wystąpił o interpretację przepisów podatkowych dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust. 1 pkt 97 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dodatku mieszkaniowego w wysokości pełnego czynszu wypłaconego na mocy prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w X z dnia 23 września 2004 r. sygn. akt X oraz z dnia 23 czerwca 2005r. sygn. akt X wraz z odsetkami od miesiąca czerwca 2000 r. Zaległy dodatek został wypłacony emerytowanemu nauczycielowi, który w okresie zatrudnienia nabył uprawnienie do bezpłatnego mieszkania, jednak dodatku mieszkaniowego, po przejściu na emeryturę nie otrzymywał.

W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, płatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, co Jednostka wypełniła w treści wniosku.

W przedstawionym stanowisku Jednostka uznała, iż omawiany dodatek mieszkaniowy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 97 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w złożonym wniosku wskazano, iż Zespół Szkół w X, pomimo powyżej przedstawionego stanowiska, potrącił podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego dodatku mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 97 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dodatki mieszkaniowe i ryczałty na zakup opału, przyznane na podstawie odrębnych przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

Powołany przepis nie przewiduje zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dodatków mieszkaniowych wypłacanych na podstawie art. 54 ust.3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (jt. z 2003r., Dz. U. Nr118, poz. 1112 ze zm.). Ma on wyłącznie zastosowanie do dodatków mieszkaniowych przyznanych na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.)

W omawianym stanie faktycznym mają natomiast zastosowanie przepisy art. 9 ust.1 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego, wszelkie świadczenia wypłacane emerytom przez byłego pracodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjątek stanowią jedynie świadczenia określone w pkt. 26 i 38 art. 21 ust. 1. Jednak w omawianym przypadku zwolnienia te nie znajdują zastosowania.

W treści zapytania wskazano również, iż zasądzone odszkodowanie wypłacone zostanie z zaległymi odsetkami. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 (tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty). Wobec faktu, iż wskazane przedmiotowe zwolnienie nie odnosi się do wypłaconych przez Jednostkę odsetek, stosownie do art. 10 ust.1 pkt 9 ww. ustawy odsetki te winny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł i opodatkowane wg zasad ogólnych.

Jak wynika z przedstawionego powyżej stanu prawnego dodatki mieszkaniowe przyznane na podstawie ustawy Karta Nauczyciela nie są objęte przedmiotowym zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust.1 pkt 97 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany przychód przez emerytowanego nauczyciela nie zalicza się do przychodów zwolnionych również na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 26 i pkt 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem od wypłaconego zaległego dodatku mieszkaniowego zasądzonego przez sąd, winien być odprowadzony podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10% należności.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania, dotyczącego kwestii zwolnienia od podatku dochodowego zaległego dodatku mieszkaniowego wypłaconego na mocy wyroku sądu, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza , iż stanowisko Jednostki w powyższej kwestii jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Płatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla płatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a § 4 w związku z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj