Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403-PDF-415-50-05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
2403-PDF-415-50-05
Data
2005.09.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
adaptacja
sprzedaż nieruchomości
umowa użyczenia
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie przychdu uzyskanego w 2003 roku z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, na adaptację strychu na cele mieszkaniowe w 2004r. , do którego posiada podatnik tytuł prawny w postaci umowy użyczenia jest zwolniony z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeśli w czerwcu 2005 roku a więc przed upływem dwuletniego terminu podatnik otrzyma aktem notarialnym darowiznę tego mieszkania lub zawrze przedwstępna umowę darowizny?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: w dniu 17.10.2003 roku podatniczka wraz z mężem dokonała odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego położonego w K. Przychód uzyskany z tego tytułu przeznaczony został na adaptację strychu na cele mieszkaniowe, do którego posiada tylko tytuł prawny w postaci umowy użyczenia.

Podatniczka zapytuje czy na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 32 litera "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany w 2003 roku z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, który został w 2004 roku przeznaczony na adaptację strychu na cele mieszkaniowe, do którego posiada tytuł prawny w postaci umowy użyczenia jest zwolniony z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli w czerwcu 2005 roku a więc przed upływem dwuletniego terminu otrzyma aktem notarialnym darowiznę tego mieszkania lub zawrze przedwstępna umowę darowizny.

Stanowisko podatnika: podatniczka uważa iż jest zwolniona z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 litera "a" ustawy o podatku dochodowym.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie czternastu dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jednak w myśl art. 28 ust. 2a tej samej ustawy zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie czternastu dni od dnia dokonania tego odpłatnego zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" lub lit. "e" tj:
- w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
- w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit "a", w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.
Katalog wydatków zawarty w powyższym przepisie nie obejmuje wydatków poniesionych na przebudowę, adaptację strychu na cele mieszkaniowe. Ponadto zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. "a" wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w zakresie remontu lub modernizacji, odnosi się tylko i wyłącznie do tych podatników, którzy dokonali remontu lub modernizacji własnego lokalu mieszkalnego.W przedmiotowym przypadku w momencie, kiedy podatniczka poniosła wydatki na przebudowę, adaptację strychu nie posiadała aktu własności remontowanego lokalu tylko umowę użyczenia.Zatem poniesione przez podatniczkę wydatki na przebudowę, adaptację strychu nie stanowią wydatków, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Wobec powyższego stanowisko zawarte przez podatniczkę we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj